Како да го рестартирате компјутерот Mac

рестартирање на Mac компјутер

Речиси секогаш, можете рестартирајте го вашиот Mac на вообичаен начин и без никакви проблеми. Иако во ретки прилики вашиот Mac може да се сруши и „вообичаениот начин“ на рестартирање престанува да работи во овој случај.

Има различни методи со кратенки за правилно рестартирање на Mac. Овие методи се многу корисни кога не можете да пристапите до командите, поради одреден дефект на вашиот компјутер. Ова е многу корисно ако вашиот Mac компјутер се замрзне или почне да успорува при употреба. Можно решение е да го рестартирате компјутерот, бидејќи помага да се исчисти меморијата и апликациите можат да се обработуваат со нормална брзина. Ова може да работи во MacBook Air, MacBook Pro, iMac, Mac mini, Mac Studio и Mac Pro.

Како лесно да го рестартирате компјутерот Mac: водич

Најчестиот начин за пристап до опциите за подигање, рестартирање, спиење и исклучување е копче за напојување на Mac. Едноставно, ќе треба да го притиснете копчето за да пристапите до традиционалниот дијалог прозорец за да ја изберете опцијата за рестартирање. Како што ќе видите, тоа е многу едноставен и лесен процес за изведување.

Како рачно да го рестартирате Mac

За да извршите рачно ресетирање, само треба да притиснете и задржете неколку секунди копче за стартување на Mac додека не се исклучи. По неколку секунди, можете да го рестартирате вашиот Mac со повторно притискање на копчето за вклучување. Сепак, имајте на ум дека со овој метод можете да ги изгубите сите промени кои претходно не сте ги зачувале во документите.

рачно рестартирање на Mac

Како да го рестартирате Mac со глувчето

На вашиот Mac, мора да го изберете мени со јаболка а потоа изберете ја опцијата Restart. Покрај тоа, можете да ја изберете опцијата дека не сакате прозорците на апликациите да се отвораат повторно кога вашиот Mac ќе се рестартира. За да го постигнете ова, ќе треба да го отселектирате со опцијата за „Повторно отворете ги прозорците при најава“.

Рестартирајте го Mac со глувчето

Како да го рестартирате Mac со копчиња

Исто така, можеш користете ја тастатурата за да може да го исклучите или рестартирате Mac-от Ова се многу практични и интересни функции за директно ставање во мирување, исклучување или рестартирање на компјутерот. Ќе ги наведеме различните комбинации на копчиња или кратенки за рестартирање на Mac компјутер:

  • Контролор + копче за вклучување: Прикажува дијалог кој прашува дали сакате да продолжите со рестартирање на вашиот компјутер.
  • Контрола + команда + копче за вклучување: Продолжува со принудно рестартирање, без зачувување на отворените документи.
  • Контрола + Команда + Извадете медиум: Оваа команда ги затвора сите отворени апликации и го рестартира компјутерот. Претходно, прашува дали сакате да зачувате отворени документи со промени направени без зачувување.

Рестартирајте го Mac со тастатура

Што да правам ако мојот Mac не реагира или е замрзнат

Во повеќето случаи, ако вашиот Mac остане заклучен Можете да го поправите прилично лесно. Постојат неколку решенија кои ќе ви помогнат да го вратите вашиот компјутер со брендот Apple без никакви проблеми. Најважната работа кога вашиот Mac не реагира е да ги проверите и затворите сите апликации што можеби се замрзнати бидејќи тоа може да го урне системот. Ако дури и затворањето не работи, тогаш мора да го притиснете копчето Контрола на + кликнете на пристаниште икона а потоа покажувачот на копче за излез.

Друга опција е да излез со сила, притискајќи го копчето опција (Опти или Alt на некои Mac тастатури) истовремено со копчето Command и Esc. Откако ќе ја притиснете командата со копче, ќе треба во прозорецот да ја изберете апликацијата што е заклучена и сакате да ја затворите, со кликнување на „Насилно затворање“. Апликацијата што ја предизвикува грешката ќе престане да работи веднаш. Иако, понекогаш оперативниот систем е тотално замрзнат без можност за затворање на конфликтната апликација. Во овие случаи, мора да го рестартирате Mac со притискање на копчињата Контрола + Опција + Команда + Копче за почеток. Исто така, многу се препорачува да се деинсталираат недоверливи апликации што предизвикуваат паѓање на вашиот Mac, бидејќи тие можат да бидат малициозни програми или не се целосно компатибилни со оперативниот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.