Како да го ажурирате macOS Mojave

Конечната верзија на macOS Mojave е веќе меѓу нас, нова верзија која ни нуди како главна новина темна тема, темна тема што можеме да ја активираме и деактивираме според нашите потреби. Друга новина се наоѓа во опцијата што ни овозможува да ги поставиме сите документи со ист формат на работната површина на нашиот компјутер.

Новина, што може да полуди повеќе од една, е во ажурирањата на системот. Со обновување на Mac App Store, ажурирања на системот тие повеќе не се достапни преку продавницата за апликации на Apple. Со macOS Mojave, за да го ажурираме системот, мора да одиме во Системските преференции.

Во зависност од тврдиот диск што ја има нашата опрема (HDD или SSD), времето на инсталација на ажурирањата може да трае цел живот или само неколку минутиОттука, секогаш избираме да ги правиме кога знаеме дека нема да ја користиме нашата опрема, особено ако управувана од неа е механички хард диск.

  • За да го ажурираме macOS Mojave, секој пат кога Apple ќе објави ново ажурирање, прво мора да одиме на Преференци на системот.
  • Потоа кликнете на Надградба на софтвер.

  • Следно, ќе се појави прозорец во кој ќе не извести ако имаме ново ажурирање што треба да го инсталираме. Ако е така, ќе ни ја понуди опцијата Ажурирање сега. Во тоа време, ќе се прикаже големината на ажурирањето и очекуваното време за преземање, време што ќе зависи од нашата брзина на Интернет.

Како што споменав погоре, ако нашиот Mac управува со механички хард диск, не се препорачува да го изберете полето Одржете го вашиот Mac автоматски ажуриран, и дека тимот ќе биде одговорен за преземање и инсталирање на ажурирањата секогаш кога е достапно, без оглед дали ни е потребен оперативен тим или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.