Како да го "вратите" Safari во OS X Yosemite

Safari-8.0.4-ажурирање-безбедност-стабилност-0

Некои корисници нè прашуваат за опцијата што ја имавме на располагање претходно во Сафари наречен «Врати» и дека ни овозможи да го исчистиме прелистувачот од „ѓубре“. Оваа опција, која лесно се најде во OS X пред Јосемити, исчезна. Сега, ако сакаме да го вратиме нашиот прелистувач за да работи подобро, ќе имаме на располагање неколку опции, поточно три, но она што ќе го направиме е да го објасниме наједноставниот начин и до кој се пристапува директно од менито што се појавува во Safari опции на лентата со менија.

За да го вратите Safari, најдобро е да ги следите чекорите што ни ги нуди Apple и ако подоцна видиме дека не работи, секогаш можеме да видиме други достапни опции. Овој пат станува збор за користење на алатката што ја имаме во менито Сафари: Исчистете ги податоците за историјата и веб-страницата ...

врати-сафари-1

Едноставно е така и Apple нè уверува дека е опција слична или еквивалентна на старата за обновување на Safari. Еднаш опцијата Исчистете ги податоците за историјата и веб-страницата ... Во менито Сафари, ќе ја избереме опцијата избришете ја целата историја со отворање на паѓачкото и на овој начин нашиот проблем треба да исчезне. Да го повториме Сафари и тоа е тоа.

врати-сафари-2

Ако поради некоја причина проблемот не исчезне во нашиот прелистувач Safari, имаме друга опција да се обидеме да го решиме и ова се базира на влезете во менито Преференции активирајте ја опцијата пронајдена во Напредно> Покажете го менито за развој во лентата со мени»И директно пристапувајте до таа опција од лентата со мени. Кликнете на Празни мемории и подготвени. За поголема безбедност, можеме да пристапиме до Мени за преференции> Приватност и кликнете на Избриши ги сите податоци на веб-страницата. Ние целосно го рестартираме Safari и тоа е тоа.

Постои уште една опција за чистење и поправање грешки во нашиот прелистувач Safari, но оваа трета ја оставаме за друго време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Артуро Чавес dijo

  Внимателно ги следев упатствата, двапати сега. Го инсталирав системот „Ел Капитан“ и „Сафари“ сè уште има сериозни проблеми. Автоматски ја враќа целата историја (многу долго) откако ќе ја избришете. И секогаш кога ќе го стартувам Safari, тој механички отвора повеќе прозорци. Ова ми се случуваше со месеци, во Јосемити и сега во капетанот. Може ли некој да ми помогне? Ви благодарам.

  1.    Кристијан dijo

   Пребарувајте на Google за „Thesafemac“ и преземете ја апликацијата, откако ќе ја анализирате, проверете дали ја наоѓа и дајте a чиста.