Како да се замолчи Сири

Не знам за вас, но за што Siri Зборувам на јавни места ... Не знам дека не знам! И уште помалку разговара со него. Ако денес не сакате премногу да ве набудуваат како разговарате со машина, ви донесувам еден од тие трикови „за атами“ замолчете ја Сири и покажете ни ги резултатите со текст на екранот.

Зошто не замолчиш, Сири!

Како што би рекол нашиот екс-монарх: „Зошто не замолчиш, Сири !!“ Сигурно во повеќе од една прилика би го претпочитале тоа Siri не го изговарајте одговорот на вашите сомнежи со полн глас и дека девојчето е многу претпазливо и воздржано. За да го направите ова, едноставно мора да ја прилагодите поставката, вредна за вишок и Siri Voiceе ви одговори само гласно кога ќе ги имате слушалките поврзани, во меѓувреме, ќе ви го покаже одговорот на екранот.

Да замолчи Siri И за да одговори само во текстуален формат, едноставно одете во Поставки → Општо → Сири и кликнете на «Изговорени одговори».

IMG_6829

И во новиот екран изберете «Hands Free»

IMG_6830

Отсега па натаму, сè додека немате слушалки поврзани на вашиот iPhone или iPad, Siri тоа ќе одговори со прикажување на текстот на екранот и ќе молчи.

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.