Како да ја знаете батеријата на Airpods?

Airpods јаболко

Еден од аспектите што најмногу ги загрижува сопствениците на Airpods и другите безжични слушалки е количината на преостаната батерија. Ако ова ви се случува често, тогаш треба да ја прочитате нашата објава за како да ја знаете батеријата на Airpods, бидејќи сè ќе објасниме чекор по чекор.

Многу корисници не знаат како да ја визуелизираат батеријата на нивните Airpodsшто може да биде досадно, бидејќи батеријата може да се испразни на врвот на филмот што можеби го гледате или за време на работен состанок.

Овде ќе ви ги покажеме достапните опции за да ја дознаете преостанатата батерија на вашите Airpods.

Начини за прегледување на преостанатата батерија на Airpods

Светлината на вашиот случај

Првиот начин да се како да ја знаете батеријата на Airpods е да се погледне во неговата кутија за полнење. На пример, ако слушалките се во куќиштето со отворен капак, ќе забележите светлина, што ќе биде показател за состојбата на полнење на истиот.

аерподи за iPhone

Од друга страна, ако слушалките не се во нивното куќиште, светлото внатре во куќиштето тоа ќе биде само сигнал за состојбата на полнење од кутијата Airpods.

Зеленото светло што ќе го видите ќе биде сигнал Проверете дали слушалките се целосно наполнети, за да не се грижите дали Airpods ќе се исклучат во погрешно време.

За возврат, ќе видите портокалова светлина, во кој случај ќе мора да го знаете тоа Немаат многу батерија. или кутијата или самите слушалки.

Од светлината на случајот, ќе знаете во секое време без разлика дали е потребно целосно полнење или само низок процент. Нема да го знаете точниот износ на траење на батеријата, но барем ќе имате удобност да ги користите вашите Airpods подолго време.

На iPhone или iPad

И на вашиот iPhone и на вашиот iPad ќе биде лесно да се провери процентот на батеријата на вашите Airpods. Можеш да користиш виџетот за батеријата. 

За да го постигнете ова, ќе ви биде доволно да го притиснете графичкиот елемент и да го повлечете во областа на екранот тоа е поудобно за вас. 

Сега само треба поврзете Airpods со вашиот iPhone. Откако ќе го направите тоа, ќе видите дека нивото на полнење исто така ќе се одрази во Контролниот центар.

Не заборавајте дека можете да го внесете со лизгање надолу од горниот десен дел на вашиот екран, а потоа ќе мора да допрете го копчето што личи на вентилатор Се наоѓа на врвот, веднаш до контролите за репродукција.

На Мек

Ако имате Mac компјутер, можете да дознаете и за батеријата на вашите Airpods. Се што треба да направите е спарете слушалки на вашиот Apple компјутер или може да го држите и куќиштето отворено во близина на вашиот Mac.

Откако ќе ги спарите Airpods или ќе го поставите кутијата во близина на компјутерот, одете во контролниот центар, што можете да го најдете во лентата со мени за да пристапите до процентот на батеријата.

Ќе го најдете со кликнување на копче во форма на вентилатор се наоѓа на десната страна на екранот и лизгачот за јачина на звук.

Под името на Airpods, можете да проверите колку батерија имајте ги слушалките во тоа време.

На Apple часовник

Уште еден од уредите што ќе ви овозможат да ја знаете количината на батерија што преостана во вашите Airpods, Тоа е Apple Watch. Но, во овие случаи, слушалките треба да се приклучат со часовникот, бидејќи куќиштето нема да ви биде доволно за да го видите нивото на батеријата.

Знајте ја батеријата на Airpods

Можете да ги поврзете двата уреди од Контролниот центар, користејќи го копчето Airplay, кое изгледа како вентилатор со неколку прстени. 

Веднаш потоа и од самиот Контролен центар, допрете го копчето што означува слаба батерија. Со тоа, Ќе ја видите батеријата на вашиот часовник и онаа на вашите Airpods. 

Додадено на ова, ако го отворите капакот на куќиштето, ќе го видите полнењето во кутијата и ќе знаете што да наполните.

На Android

Има корисници на Android кои избираат да купат Airpods без разлика дали се специфични слушалки за нивните уреди. Но, за разлика од iPhone, нема основна карактеристика на уредите со Android. што ќе ви овозможи да ве информирате за процентот на батеријата за слушно помагало.

За корисниците на Android, постојат алатки кои ќе помогнат за да ја дознаете количината на батеријата на Airpods. Една од најдобрите апликации за ова е Воздушна батерија

AirBattery е апликација која е во продавницата за апликации веќе неколку години. Тоа ќе биде многу корисно за вас видете ја батеријата на вашите Airpods поседување уред со Android. Треба само да го инсталирате и да почнете да го користите.

На екранот, вие ќе се појави процентот на нивото на полнење на секоја слушалка, како и нивото на батеријата на неговото куќиште. Со тоа, ќе ги имате сите детали за вашите Airpods на вашиот уред со Android.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.