Како да ја знаете резолуцијата на екранот Mac од терминалот

резолуција на мрежницата на екранот

Денес ќе ви покажеме како да ја знаете резолуцијата на екранот на кој го имаме поврзан нашиот Mac или оној на MacBook лесно од нашиот терминал, може да се консултира од панелот за преференции на системот. Но постои друга алтернатива за да ја видите користејќи ја апликацијата Терминал колку може да биде корисно кога станува збор за внесување командни редови. Следно ви покажуваме што ќе ви треба за да ја знаете резолуцијата на вашиот екран.

дисплеј на imac мрежницата

1º Првото нешто што ни треба е да имаме отворено Терминал, затоа пребарувајте ја апликацијата од центарот на вниманиетоод Пронаоѓач или од папка со апликации.

2º Штом е отворено, треба да го залепите ова командна линија:

 • system_profiler SPDisplaysDataType | резолуција за grep

3º Кога ќе го залепите во терминалот, притиснете го копчето за внесување за командата и почекајте го одговорот на следната линија. Тогаш можеме да видиме нешто слично на следната слика:

резолуција на екранот на мак терминалот

Како што можете да видите, овој 13-инчен MacBook Air е поставен на претходно дефинирана резолуција од 1440 x 900 пиксели. Ако вашиот Mac е поврзан на телевизиски екран HDMI, можеби 720p или 1080p се појавуваат директно. И во двата случаи резолуциите би биле 1280 x 720, односно 1920 x 1080, соодветно. Еве како брзо да ја промените оваа резолуција.

Ако треба да ја прилагодите резолуцијата на екранот, изберете Преференци на системот во менито на Apple. Ретина-дисплејот нуди прилагодени резолуции. Овие ви овозможуваат да ја зголемите големината на текстовите и предметите на екранот или да ги намалите за да заштедите простор. Мек ќе се претстави четири или пет опции резолуцијата е прилагодена во зависност од моделот. Ние детално ги детализираме чекорите.

 • Изберете го логото на Apple во горниот лев агол на вашиот екран.

 • Кликнете на "Системски преференции", а потоа изберете "Прикажува".
 • Притиснете „Екран“ во случај да не е веќе избран.
 • Изберете резолуција од списокот на достапни резолуции. Најчестата резолуција на екранот е 1280 на 1024 за стандардни дисплеи и 1280 на 800 за широк екран. Исто така зависи од тоа дали е ретинален екран или не.

Ние ви прикажуваме видео со а туториал каде што можете да видите како се прави тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алексис dijo

  Здраво извинете што имам проблем со мојот iMac пред извесно време откажа конекторот од плочата до екранот и сега после 8 месеци го поправив и кога го вклучив iMac започнав со резолуција од 1280 × 720 што не ја давам Ми се допаѓа, но природната резолуција на мојот екран е 2650 × 1440 и кога сакам да ги изменам поставките за резолуција преку „Преференции“ …… .. Со кликнување на „Екрани“ ја добивам пораката за грешка -> »Грешка во преференциите»
  Не успеа да се вчита Панелот за претпочитани прикази.
  Ми треба помош, ве молам, во сè што можев да дознаам. Гледам дека мојот екран има максимум 1280 × 720 што е грешка и не можам да најдам ниту еден пост сличен на мојот проблем, ве молиме помогнете ...