Како да го проверите статусот на батеријата на вашиот MacBook

Батериите на Apple MacBook, како и сите батерии на кој било компјутер или уред, имаат ограничено траење на животот што се пресметува во циклусите на полнење. Ако сакате да знаете колку циклуси на полнење вашата батерија Macbook и која е нејзината граница продолжете со читање.

Батерија, работата оди во циклуси

Циклус на полнење се јавува кога целосно ќе го исцрпите батерија од вашиот MacBook, или со едно движење, или на повеќе сесии на употреба дистрибуирани во различни денови, односно од моментот кога ќе направите целосно полнење до целосно исцрпување.

En оваа мрежа Од поддршката на Apple можеме да провериме колку максимални циклуси на полнење можат да поддржат MacBook, MacBook Air или MacBook Pro. Најновите модели (стари неколку години до денес), имаат ограничување од 1.000 циклуси од кои компанијата смета дека ова батерија Исцрпен е, препорачувајќи негова замена.

Ако сакате да го знаете статусот на вашата батерија Macbook Што се однесува до циклусите на оптоварување, само ќе треба:

  1. Притиснете ја иконата за јаболко што ја имате во горниот лев дел од екранот на вашиот MacBook.
  2. Притиснете ја опцијата «За овој Mac».Проверете ги циклусите на полнење на батеријата MacBook
  3. Изберете „Извештај за системот“.Проверете ги циклусите на полнење на батеријата MacBook
  4. Притиснете „Power“ и, во средината на прозорецот, ќе можете да го видите бројот на циклуси на полнење што веќе ги носи вашата батерија MacBook, во мојот случај, 134.Проверете ги циклусите на полнење на батеријата MacBook

СОВЕТ: ако сакате да го зголемите животот на вашиот батерија од вашиот MacBook, обидете се да го користите вклучен во струја што е можно повеќе на овој начин не само што ќе го продолжите корисниот век на траење на батеријата, туку ќе можете да добиете и подобра цена за тоа кога ќе одлучите да ја замените со нов модел.

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст, Apple Talking 16 | Netflix, Staingate и fandroids.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.