Како да извлечете аудио од видео на Mac

извлечете аудио од видео

Ако сакате филмови и ТВ серии, веројатно е дека, во повеќе од една прилика, би сакале да можете да преземете извадок во аудио формат од вашиот омилен филм или серија за да го слушате одново и одново. Ако сакате да знаете како да извлечете аудио од видео на Mac дојдовте до вистинската статија.

Во оваа статија, ќе ви ги покажеме најдобрите апликации за да може да го спроведете овој процес и како да го направите тоа многу едноставно и брзо, без разлика дали имате Mac од најновата генерација или ако вашиот Mac е постар од влага.

QuickTime

Првата опција што ви ја прикажуваме во сите упатства што ги објавуваме во Soy de Mac не поканува користете мајчин апликации или Apple. И овој пат не е исклучок.

Апликацијата QuickTime, ни овозможува да извлечеме аудио од видео без потреба да се прибегнуваме кон апликации од трети страни на многу едноставен начин, иако тоа не ни дозволува да го избереме излезниот формат.

Како да извлечете аудио од видео со QuickTime

Извлечете аудио од видео со QuickTime

 • Првото нешто што треба да направиме е да ја стартуваме апликацијата и отворете го видеото од кое сакаме да го извлечеме аудиото.
 • Следно, одиме во менито архива и ние избираме Извоз како.
 • Во менито Извоз како, изберете ја опцијата Само аудио.
 • Конечно, изберете го дестинацискиот директориум на датотеката што треба да се генерира и кликнете на Ok.

Генерираниот формат е .m4a, формат компатибилен само со уредите на Apple. Ако сакате да го споделите со други луѓе, прво ќе треба да го конвертирате во .MP3 формат.

VLC

VLC

VLC е најдобрата апликација моментално достапна на пазарот за репродуцирајте секаков вид формат, и аудио и видео на која било платформа.

Оваа апликација со отворен код е многу повеќе од обичен видео плеер. Тоа не само што ни овозможува да гледаме видеа, но и со него можеме преземете видеа на YouTube, снимајте го екранот на нашиот Mac, конвертирајте видеа во други формати, извлечете го аудиото од видео…

Како да извлечете аудио од видео со VLC

 • Откако ќе имаме ја преземаше апликацијата од веб-страница, ја отвораме апликацијата.

Извлечете аудио од видео на Mac

 • Следно, одиме во менито архива и ние избираме Конвертирај / Издади.
 • Тогаш го влечеме видеото од кој сакаме да го извлечеме аудиото во апликацијата.

екстракт-аудио-од-видео-vlc-1

 • Во следниот чекор, во делот Изберете Профил кликнете на паѓачкото поле и избираме кој излезен формат сакаме да користиме:
  • Ворбис (ОГГ)
  • MP3 (препорачан формат бидејќи е компатибилен со сите екосистеми и оперативни системи).
  • MP4
  • FLAC
  • CD
  • Прилагодено
 • Откако ќе се избере излезниот формат, кликнете на Зачувај како датотека и изберете ја патеката каде што сакаме да ја зачуваме датотеката генерирана од апликацијата.
 • Конечно, кликнуваме на Зачувај.

VLC нема да прикаже лента за напредок што ни кажува во каква состојба на конверзија е, така што можеме само да чекаме датотеката да се генерира на избраната локација.

Генерираната датотека не го вклучува проширувањето, па мораме да го додадеме подоцна со уредување на името на датотеката.

iMovie

iMovie

Бесплатниот видео едитор на Apple, iMovie исто така ни овозможува да го извлечеме звукот од видеото на едноставен начин, доколку тие не се датотеки преземени од интернет.

Ова е затоа што iMovie не се карактеризира со тоа што е компатибилен со широк опсег на формати, така што можеме да го користиме само за извлекување на аудио од видеата што сме ги снимиле или споделени со нас.

За да го извлечеме аудиото, прво мораме креирајте проект со видеото и од прозорецот Проекти, извезете го резултатот во аудио датотека.

Видео2Аудио

Ако не сакате да си го комплицирате животот или немате многу време, можеме да ја искористиме апликацијата Video2Audio, апликација достапна во Mac App Store и чија главна функција е тоа: извлечете аудио од видео брзо и лесно.

оваа апликација ни овозможува само извлекување аудио од видеа во MP4 формат, што ќе не принуди претходно да го конвертираме видео форматот ако веќе не е во овој формат. Датотеката што се генерира е .m4a, формат компатибилен само со уредите на Apple.

Не ни дозволува да го избереме делот од видеото од кој сакаме да го извлечеме аудиото, па ако нашата намера е да го извлечеме аудиото од филм, оваа апликација не е таа што ја барате.

Video2Audio има цена во Mac App Store од 0,99 евра и бара macOS 10.10 или понова верзија.

Video2Audio (врска со AppStore)
Видео2Аудио0,99 евра

Вкупно видео конвертор Лајт

Вкупен конвертор на видео

Уште една интересна апликација која ја имаме достапна во Mac App Store и која ни ја овозможува извлечете аудио од видео потполно бесплатен е Total Video Converter Lite.

Иако оваа апликација е наменета за конвертирате помеѓу различни видео формати, можеме да го користиме и за извлекување на аудио од видео, избирајќи еден од различните аудио формати компатибилен со апликацијата како излезен формат: WAV, MP3, MP2, AAC, M4A, WMA, FLAC, AMR, AWB, OGG, AC3, AU, Apple Lossless.

Лајт верзија ни овозможува да го извлечеме звукот без проблеми. Меѓутоа, ако сакаме да се конвертираме во други видео формати, мора да ја користиме платената верзија. Иако, повторувам, не е потребно да се извлече аудио од видео.

Вкупен литар на видео конверторбара macOS 10.6 или подоцна и е достапен за бесплатно преземање преку следниот линк.

Total Video Converter Lite (врска на AppStore)
Вкупно видео конвертор Лајтслободен

користете веб-страници

видео на веб аудио

Si не сакате да инсталирате апликации на вашиот Mac, опција што треба да се земе предвид е да се користи една од различните веб-страници што ни овозможува да го извлечеме звукот од видеото.

Оваа опција е идеална за извлечете аудио од кратки видео клипови, бидејќи бара од нас да го поставиме на интернет, процес кој може да потрае повеќе или помалку време во зависност од неговата големина.

Ако имате Mac со M1

М1-Про

Ако имате Mac со M1 процесор или понов, и веќе користите апликација на вашиот iPhone или iPad за да извлечете аудио од видео, проверете дали апликацијата исто така е компатибилен со овие процесори.

Америго y Аудио извлекувач се две од најдобрите апликации достапни на iOS за извлекување аудио од видео на брз и многу едноставен начин, кои се компатибилни и со Mac со процесорот ARM M1 на Apple.

Управувач со датотеки Amerigo (врска со AppStore)
Управувач со датотеки Америгослободен
Извлечете аудио-рингтон (врска на AppStore)
Извлечете аудио-тон на ѕвонењеслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.