Како да се измери нивото на кислород во крвта со Apple Watch

заден сензор Apple Watch 6

Конечно, Apple Watch сега може да го измери нивото на кислород во крв. Требаше да почекаме серијата 6 да започне вчера попладне за да ја имаме оваа функција. Многу беше кажано за тоа дали претходните верзии на паметниот часовник на Apple веќе може да извршат такво мерење.

И повеќе, ако земеме предвид дека секој монитор за срцеви отчукувања на прстот од 40 евра што го наоѓаме на Амазон или многу поевтин на Aliexpress, е исто така оксиметар покрај мерењето на ритамот на срцето Факт е дека конечно новиот Apple Watch серија 6 вклучува нов заден сензор за оваа мисија. Ајде да видиме како работи.

Главната новина на Apple Watch Series 6 е несомнено можноста за мерење на нивото на кислород во крвта на корисникот. Нова карактеристика што може да има вистинска корист и да може да реагира на време ако покажете изменети нивоа на О2 ако страдате од болести како што се срцева слабост, астма или коронавирус.

Како Apple Watch ги мери нивоата на кислород

За да се направат можни мерења на кислородот, Apple го смени распоредот на сензорите на задниот дел на Apple Watch во Серија 6. Сега, покрај зелените и инфрацрвените LED диоди, има и Црвени LED диоди дополнителни и некои нови фотодиоди.

Принципот на мерење на кислород е ист или сличен на оној на мерењето на пулсот: четирите ЛЕД групи ја осветлуваат основната кожа и садови, а со тоа и фотоодиоди тие снимаат рефлектирана светлина и можат да користат алгоритми за да ја пресметаат количината на кислород што црвените крвни клетки моментално ја носат во телото.

Оваа пресметка се заснова на знаење колку повеќе кислород се врзува за црвените крвни клетки, поцрвен се појавува крв. Протеинот одговорен за врзување на кислород, хемоглобин, содржи комплекси што содржат железо и можат да се врзат за молекулите на кислород. По приклучувањето, бојата се менува од темно црвена во светло црвена, оваа промена може да ја соберат диодите за фотографии на Apple Watch.

Овој метод Apple не го смисли далеку од тоа. Оттогаш поминаа многу години оксиметри на болниците го користат овој систем. Тоа е типична стегалка која се поставува на врвот на прстот за да се измери пулсот, а истовремено и нивото на кислород во крвта.

Задолжително апликација дополнителни на Apple Watch за мерење. Оваа апликација го води корисникот низ мерењето и ги прикажува измерените податоци. Оваа информација е додадена и на здравствената апликација во новиот таб со кислород во крвта.

Нивоа на кислород во крвта

кислород

Според Apple, прикажаното оптимално ниво треба да биде помеѓу 99 и 95 проценти.

Според Епл, нормалната заситеност на кислород во крвта треба да биде 95 до 99 проценти, но кај некои луѓе оваа граница е малку пониска. Дури и за време на спиењето, сатурацијата може да падне под границата од 95 проценти.

Да се ​​биде во можност да се каже колку кислород има во крвта има важни медицински импликации, бидејќи може да помогне во идентификување на срцева слабост, кога срцето не е во состојба да испумпа доволно крв за да стигне до целото тело, како кај перипартална кардиомиопатија (ППЦМ). Можеби може да предупреди и на напад на астма и може да каже дали имате респираторни проблеми поврзани со COVID-19, на пример.

Потребни барања

Очигледно, потребен ви е Apple Watch Series 6, бидејќи тој е единствениот Apple Watch што може да мери кислород во крвта. Haveе мора да трчам watchOS 7 и спарениот iPhone мора да е инсталиран iOS 14.

Apple посочи дека мерењето на кислородот ќе биде само достапно во некои земји, но сè уште не е потврдено кои земји ќе ја имаат апликацијата што има можност за мерење на кислород во крвта. Кога „Епл“ ја објави „Епл Воч Серија 4“ со можност за земање ЕКГ, таквата одлика не беше достапна во многу почетни земји, поради бирократски медицински проблеми во секоја земја.

Како и апликацијата ЕКГ, апликацијата за кислород се активира само за корисниците над 18 години. Корисникот мора да има и 18 години или повеќе за да споделува податоци на Apple Watch со iPhone на член на семејство.

Како да се измери кислородот во крвта со Apple Watch

Пред да започнете со првата акција, треба да ја конфигурирате апликацијата.

 1. Отворете ја апликацијата здравје на iPhone.
 2. Кликнете на табулаторот Истражуваат.
 3. Изберете Дишење.
 4. Изберете Сатурација на кислород и активирајте го.
 5. За да се осигура дека апликацијата работи сигурно, Apple препорачува мерење додека седите.

Додека го мерите, треба да останете уште. Часовникот мора да биде цврсто прицврстен на зглобот и да не се поместува. Мерењето трае петнаесет секунди, по што ќе се претстави процент од содржината на кислород во крвта.

Како да направите автоматски мерења

Часовникот може да го измери кислородот во крвта во a АУТОМАТИКА, дури и без отворена апликација. Со цел Apple Watch да мери додека спиете, мора да го активирате планот за спиење во апликацијата Здравје.

Резултатите од автоматското мерење може да се прегледаат во апликацијата здравје во областа на респираторниот систем. Бидејќи црвеното светло може да претставува непријатност во мракот, апликацијата ви овозможува да ги оневозможите ваквите мерења. Може да овозможите режим на театар, на пример.

Некои мерења можеби не се точни

Ако срцевиот ритам трча, (150 удари во минута или повеќе), нивото на кислород не може точно да се измери. Друг проблем би бил ако има тетоважа на зглобот на местото каде што мерат сензорите. Исто така, може да биде причина за несигурни мерења. Некои типови и бои на тетоважи можат целосно да ја блокираат светлината од сензорите и мерењето не е можно.

Ако имате тенденција да имате а телесна температура пониски од нормалните, се менуваат својствата на протокот на крв во кожата, што исто така би дало погрешни нивоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.