Како да ги компресирате датотеките и папките во ZIP од терминалот

Терминал со про transparentирна позадина на Mac

Една од опциите што ја имаме на располагање долго време во macOS е компресирај ги датотеките и папките во ZIP од терминалот, Денес ќе видиме колку е едноставна и ефективна оваа акција, што може да се изврши од кој било компјутер со инсталиран macOS. Очигледно можеме да ја извршиме оваа акција и многу други со Терминал и без, но кога имате скриени датотеки или директориуми, оваа опција може да биде навистина интересна за тоа.

За да компресирате датотека директно од Терминал, само напишете директориум zip -r име на датотека.zip и за да го извлечете можете да го користите отпакувајте го името на датотеката.zip и подготвени. Со овие две команди можете лесно да ја компресирате ZIP од терминалот. Потоа можете да додадете период за да означите кој директориум, папка или слично сакате да изберете или дури можете да користите sterвездичка за да ги изберете сите датотеки што сакате да ги компресирате.

Компресирајте во ZIP од самата архива

Ова е опцијата што ја користам лично, но како што велиме има повеќе опции. Во овој случај можеме да компресираме која било датотека, слика, документ, датотека, папка, итн. директно од работната површина, папката или слично.

За ова, она што треба да го направиме е притиснете го десното копче на врвот на ова и директно кликнете на опцијата за компресија. Кога ќе притиснете директно, компресираната датотека ќе се појави директно во ZIP и за да ја декомпресирате во овој случај, не можеме да го извршиме дејството обратно од истото мени, овој пат Прво ќе треба да притиснете на «Брз преглед», а потоа и на опцијата за отпакување. Било која од двете опции прикажани овде се точни за компресирање и не ни требаат апликации од трети страни за да го извршиме ова дејство на нашиот Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.