Како да користите мапи на вашиот Apple Watch

Никогаш не се заморувам да го повторувам, но практично сè што прават во Купертино е исклучително лесен за употреба, и Мапи на Apple Watch не може да биде помалку.

Вашиот Apple Watch ќе ве однесе каде било

Додека Google размислува дали да ја создаде апликацијата или не Гугл мапи за Епл Види (Јас сè уште сметам дека тоа е поефикасно, за момент, отколку Епл мапи но јас од нив брзо би ги ставил батериите), ваквиот став им овозможи на многумина од нас да откриваат повеќе и подобро апликацијата за мапи со јаболка што заради оние грешки што сите сè уште ги паметиме, ја имавме малку далечинска. И со ова откривме колку добро работи на часовникот „Епл“, колку е лесно да се користи и задоволството да одите некаде, добивајќи упатства од часовникот.

Како што велев, користете Мапи на вашиот Apple Watch тоа е исклучително едноставно, и пред сè, корисно.

Првото нешто, очигледно, ќе биде отворање на апликацијата Мапи на вашиот Apple Watch. Можете да го направите тоа на два начина:

  1. Притиснување на иконата за апликација
  2. Користење на Siri: притиснете и задржете го копчето на дигитална круна и кажи му на Сири, на пример, „Сири, отвори мапи“

Досега не ви кажав ништо ново затоа што на истите овие два начина е како можете да отворите Мапи на вашиот iPhone, затоа е толку лесно да започнете да го користите и на вашиот часовник.

Првото нешто што ќе го видите е вашата сопствена локација, обележана со малку син круг. Ти можеш дојдете до картата користејќи ги прстите, двоен допрете зумирање или зумирање / зумирање со помош на дигиталната круна. И, кога сакате да се вратите на вашата моментална локација, едноставно допрете ја малата сина стрелка што ја имате во долната лева маргина на екранот.

Снимка на екранот 2015-08-26 во 11.14.33 часот

Дали сакате да означите одредена локација? Па, едноставно држете го прстот на таа локација додека не се појави игла што ќе ја остави обележана. И, ако не сте во право, ништо не се случува. Притиснете го пинот за неколку секунди и можете да го преместите на правилното место.

Снимка на екранот 2015-08-26 во 11.14.25 часот

Дали сакате да пребарувате за одредена адреса? Ако е така, притиснете силно на екранот и потоа ќе го користите Force Touch, што ќе отвори нов екран со две опции: пребарување точна адреса или користење адреса на некој од нашите контакти.

Снимка на екранот 2015-08-26 во 11.12.17 часот

Ако кликнете на контактите, ќе мора да дојдете низ сите контакти што сте ги зачувале користејќи ја вашата дигитална круна Епл Види. Нема да можете да пребарувате по групи или специфичен контакт, нешто што се надеваме дека ќе го подобриме со watchOS 2. Ако одлучите да пребарувате адреса, едноставно внесете ја во часовникот или изберете ја од оние што веќе сте ги посетиле. Притиснете Start и вашиот часовник ќе ве води до посакуваната локација.

Снимка на екранот 2015-08-26 во 11.14.16 часот

Но користете Мапи на вашиот Apple Watch Може да биде уште полесно ако веќе ја знаете, на пример, адресата или местото до кое сакате да бидете водени. Од кое било место на вашиот часовник, притиснете и задржете ја дигиталната круна и кажете му на Сири: „Сири, одведи ме на таа адреса“ и Мапите автоматски ќе одат на работа.

Како што гледате, јаболко часовник многу е лесен за употреба, исто како и Мапи. Сега тој има само вклучуваат информации за јавен превоз, нешто што е веќе испланирано со iOS 9, и да биде нешто попрецизно според кои области.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.