Како да користите Сплит Поглед во OS X El Capitan

Со неодамнешното пристигнување на OS X El Capitan, Корисниците на Mac сега можат да ги искористат апликациите на цел екран и во преглед на поделен екран. Односно, секоја компатибилна апликација може да зафаќа цела половина од екранот, додека ние го правиме истото со втора апликација, на овој начин можеме да работиме истовремено со две апликации, една во секоја половина, целосно функционална.

Користете го поделен режим на цел екран, Сплит приказСплит поглед de OS X El Capitan Навистина е едноставно, сепак е потребно да се знаат некои аспекти, особено за да не се вклучите на почетокот.

Сплит преглед OS X El Capitan

Да се ​​активира поделениот поглед само кликнете и задржете за момент, кликнете на зеленото копче во прозорецот на компатибилна апликација. Во тој момент ќе видите како половина од екранот се претвора во малку модрикаво и треба само да го испуштите прозорецот на средина каде што сакате да го имате.

Како да се подели екранот

Автоматски, во другата половина на екранот ќе бидат апликациите што сте ги отвориле. Не се поддржани сите апликации, иако се надеваме дека тоа ќе биде порано отколку подоцна. Ако се обидете да пристапите до овие, ќе се појави известување што ве известува дека оваа апликација не е достапна во Сплит поглед.

Притиснете една од компатибилните апликации што се оставени на другата половина од екранот и нејзината големина автоматски ќе се прилагоди на половина од целиот екран

Како можеш да знаеш што апликации се компатибилни со Сплит Поглед или Сплит Поглед а кои не се? Едноставно. Кога го ставате курсорот на зеленото копче, ако има две спротивни стрели, тоа значи дека е компатибилен; ако напротив се појави симболот "+" ... добро, можете да го замислите.

Зелено-копче како да се подели на екранот

Тоа е поделен приказ или поделен поглед не работи на вашиот Mac, можеби ќе треба да го овозможите во Системски преференции. Кликнете на иконата за јаболко во горниот лев агол на екранот и изберете System Preferences. Кликнете на Контролата на мисијата и потоа изберете „Екраните имаат посебни простори“. Можеби ќе треба да го рестартирате компјутерот за да ги ажурирате промените.

Сплит поглед

Режим Сплит поглед Не значи дека треба да имате две апликации што зафаќаат точно 50% од екранот, можете да ја прилагодите нивната големина со влечење на вертикалната линија налево или надесно.

Можете исто така да го активирате поделен приказ или поделен поглед кога веќе користите единствена апликација на цел екран. Пристапете до контролата на мисијата со притискање на копчето F3 на вашата тастатура или влечење четири прста нагоре на вашата тастатура Топчето. «Земете ја апликацијата што ве интересира и повлечете ја на горниот дел од екранот, во областа за повеќе задачи и фрлете ја таму каде што се наоѓа апликацијата што ја имате отворено на цел екран.

За да ја пронајдете лентата со мени на секоја апликација во режим поделен приказ или поделен поглед, изберете страна и потоа лебди над горниот дел од екранот. Barе се појави лентата со мени.

Сплит поглед

Кога сакате да излезете од режимот поделен поглед, повторно кликнете на зеленото копче и апликацијата ќе се намали на претходната големина, а преостанатата апликација ќе се зголеми на цел екран. Можете исто така да го притиснете копчето ESC.

Со режимот Сплит поглед во OS X El Capitan, вашата продуктивност енормно ќе се зголеми додека подобро го искористувате просторот на вашиот Mac екран.Јас го напишав овој пост со помош на новата функција и ве уверувам дека добива во удобност и време.

ИЗВОР | MacRumors


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.