Како да ја користите табулаторот на Safari во macOS Монтереј

Ако сте во бета верзија на macOS Монтереј, ако сте поканети на AppleSeed или ако сте биле следејќи ги новостите во блогот, знаете дека Safari се менува. Мислењата се разликуваат за дизајнот на новиот таб, но на многумина не им се допаѓа тоа што Apple толку нагло го менуваше прелистувачот Safari. Сепак, тоа е функција што е таму и ние мора да научиме да ја користиме.

Оваа нова картичка Функцијата Групи ни овозможува да отворете ги сите веб-страници што ни се потребни за одредена работа, и потоа веднаш префрлете се на сите различни страници што ги сакате за нешто друго. Можеме да имаме група табови наречени Work кои ги имаат сите веб-страници за вашиот интранет, официјалните страници на вашата компанија и можеби страницата за барање работа.

Групите со јазичиња се во страничната лента Обележувачи во Safari, што се отвора и затвора со кликнување на икона за обележувачи во горниот лев агол. Таа икона има и мала стрелка надесно, покажувајќи дека има опаѓачко мени. Ако кликнеме на иконата и ја отвориме страничната лента за обележувачи, групите се прикажуваат во листа. И, исто така, добиваме ново копче за создавање нова група. До иконата за обележувачи, ќе се појави името на тековната група јазичиња и можеме да кликнеме на него за брзо префрлување помеѓу различни групи.

Како да поставите група на јазичиња во Safari од нула

Во Сафари, кликнуваме на малата паѓачка стрелка веднаш до иконата Ознаки. Избираме нова празна група јазичиња и пишуваме име за нејзината нова група. Одиме на веб-страницата што ја сакаме и можеме да префрлиме помеѓу различни групи на јазичиња, да кликнеме на име во списокот или да кликнеме на опаѓачкото мени до името на групата и иконата во страничната лента на обележувачите.

Потоа, кога сме се сториле на некоја страница, таа страница сега ќе биде во новата група на јазичиња. Ако отвориме друго јазиче и отидеме на друго место, ќе додадеме втора страница на групата. Вака постојано, додека не го затвориме. Затоа е важно да го знаеме тоа кога го правиме за за прв пат, треба да ги испланираме јазичињата што ќе ги вклучиме во групите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Артуро Ечевери Давила dijo

  Ммммммм, очекував многу повеќе од таква белешка.
  Можеби споменете ако при промена на групата јазичиња активните форми се затворени, или гледам видео во јазиче од група јазичиња и кога се менува видеото запира ... ако PIP работи во прозорец на група кога е во друга група…

  Многу основна статија.

 2.   корални dijo

  Како можам да го сменам името на група јазичиња што стандардно ставаат група јазичиња 1
  благодарение