Како да го користите новиот и подобрен Spotlight во iOS 9

Новиот Центарот на вниманието пристигна со iOS 9 ни нуди повеќе од кога било. Повеќе не пребарува само во вашиот iPhone или iPad, но тој е многу помоќен пребарувач способен да нуди резултати на Интернет, предлози и многу повеќе. Денес ќе ги разгледаме сите овие нови функции.

Рефлектор во iOS 9

До iOS 8, Центарот на вниманието тоа беше ограничено на пребарување во податоците на вашиот уред за информации како што се локацијата на апликацијата, е-пошта, песна ... Сега, Spotlight е сопствен пребарувач, центар за вести, локатор што ви покажува што имате во близина вие и вклучете предлози од Сири. Ајде да направиме брза турнеја низ сè што можеме да направиме со обновениот Центарот на вниманието на iOS 9.

За пристап Центарот на вниманиетоЕдноставно, поминете надесно од првиот почетен екран, односно тој е „еден екран“ сместен пред првиот екран. На врвот ќе ја најдеме лентата за пребарување, што е Центарот на вниманието само по себе. Под него, предлозите на Сири кои ги вклучуваат вашите најчести контакти и апликациите што ги користевте неодамна, сè со цел да ви го олеснат пристапот до она што најмногу го користите.

Рефлектор Сири iOS 9

Кога ќе кликнете на еден од вашите чести контакти, од таму можете да остварите телефонски повик, да испратите порака, да започнете a FaceTime или пристап до информативниот лист на наведениот контакт. И ако притиснете една од апликациите што ви се појавуваат како најчесто користени, таа ќе се отвори директно.

Предлози на центарот на вниманието Контакти на Сири

Следно го наоѓаме предлози на места што ги имаме близу до моменталната локација: барови и ресторани, кафулиња, продавници, бензински пумпи ... Интересно е што додека ги користите, тоа ќе варира во зависност од вашите навики и времето од денот. На пример, ако секогаш го поттикнувате вашиот автомобил првото нешто наутро кога одите на работа, овој предлог ќе се појави во тоа време, но не напладне. Кога ќе ја допрете иконата, Мапи ќе ви ги покаже тие предлози.

Предлози за центарот на вниманието Сири во близина

Конечно, можете да бидете во тек со најновите настани благодарение на предлозите за Вести. Немојте да се изненадите ако во моментот не се појават. Овие предлози се чини дека се врзани за апликацијата Вести што, во моментот, е достапно само во САД. Но, ако сакате да го имате, само променете го регионот на вашиот уред во Соединетите Држави од поставките и тој веднаш ќе се појави на вашиот почетен екран и со него, исто така, предлозите во Центарот на вниманието.

Совети за iOS 9 во центарот на вниманието Вести на Siri News

Сепак, исто како што тие имаат за цел од iPhone Life, веројатно најважното ажурирање на Центарот на вниманието биде функцијата за пребарување. „Епл“ сакаше да ја отстрани потребата од отворање пребарување „Гугл“ на вашиот iPhone или iPad, така што од пребарувањето во центарот на вниманието прави сè со организирање на резултатите со апликација, предлог на веб-страница, пошта, контакти, сметки, пораки, музика ... И на крајот, исто така, ќе ви даде три опции: пребарување на Интернет, пребарување на App Store и пребарување Мапи.

Снимка на екранот 2015-10-04 во 8.10.06 часот

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Б.Пеша dijo

  Едно прашање: Имам iPad Mini и рефлекторот не се појавува како лизга надесно, како што се случува со iPhone. Тој проба сè, повторно инсталираше од нула, рестартираше, итн ... Се разбира, се појавува лизгање надолу по линијата за пребарување, но ништо друго, нема неодамнешни контакти, нема апликации ... Се разбира, двата уреди се исти во поставките.

  Некакви предлози, идеи ...? Благодарам и поздрав.