Како да го користите режимот за заштеда на батеријата iOS 9

Само пред два дена Јаболко ја објави конечната и официјална верзија на iOS 9 а меѓу нејзините нови карактеристики има една што го привлекува нашето внимание и што ќе биде навистина корисна: режим на заштеда на батерија. Денес ви покажуваме што е тоа и како да го користите.

Заштеда на батерија со iOS 9

со iOS 9 Apple воведе таканаречен „Режим на мала моќност“ или режим на заштеда на батерија, нова опција која ќе ни овозможи да го продолжиме секојдневниот век на нашиот уред до крајот на денот. Оваа нова опција, како што веќе беше најавена во Главен запис на WWDC минатиот јуни, тој обезбедува до 3 дополнителни часа автономија на iPad, иако просекот е 1 час.

Очигледно, ова режим на заштеда на батерија Има последици затоа што некои функции ќе престанат да работат прецизно за да се постигне „истегнување“ на батеријата. Специфични:

 • Брзината на уредот ќе се намали
 • Активноста на мрежата ќе се намали
 • Автоматското проверување на пошта е оневозможено
 • Ажурирањето во позадина на оние апликации во кои ја имаме активирано оваа функција е деактивирано.
 • Исклучување на ефектите од движењето
 • Оневозможување на анимирани позадини.

Сепак, предноста е очигледна и многу корисници ќе ја ценат.

Како да го користите режимот за заштеда на батерија

Секој пат кога вашиот iPhone, iPad или iPod Touch достигнува 20% преостаната батерија, известувањето на екранот ќе ве предупреди за ова и ќе ве праша дали сакате да го активирате режим на заштеда на батерија. Ако е така, прифати и оди.

Но, исто така можете да го активирате кога сакате. Само следете ја патеката Поставки → Батерија ode Режим на мала моќност и активирајте го лизгачот.

IMG_7325

IMG_7326

IMG_7327

И во двата случаи, иконата за батеријата на вашиот уред ќе стане жолта, така што ќе знаете дека режим на заштеда на батерија или режимот со мала моќност е активиран.

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Miki dijo

  Достапно само за iPhone