Како да се намали големината на системот во macOS

Како да се намали големината на системот во macOS

Просторот за складирање на нашиот хард диск или мобилен уред е драгоцено богатство за кое се грижиме само кога ќе видиме дека опремата почнува да работи непогодно или кога не известува дека ни снемува простор за складирање. Додека сме на iPhone или Android, ние брзо го имаме решението со бришење апликации, а не на macOS.

Apple воведе нова функција во macOS во рамките на картичката Storage што ни овозможува управуваат и консултираат во секое време како се користи нашиот хард диск, функција која е во ред, но која нема функции, особено кога зборуваме за просторот што го зафаќа нашиот систем, проблем што го решаваме и решаваме во овој напис.

Како да се намали големината на системот во macOS

Компјутерските оперативни системи заземаат сè повеќе и не е невообичаено просторот што го зафаќа на нашиот Mac, во случај да нè блокира, зафаќа помеѓу 20 и 40 GB. Во мојот случај, како што можете да видите на сликата што ја предводи оваа статија, системот зафати 140 GB, непропорционална големина, без разлика каде и да барате.

За да дознаам што се случува, ја испробав (иако веќе го знаев резултатот) функцијата macOS што ни овозможува да видиме за што се користи нашата опрема. Резултат: Останав ист. Оваа функција не ни дава детални информации за големината на системот, во мојот случај 140 GB, па се зафатив да најдам решение, решение што патем Apple не ни го нуди ниту преку техничката услуга ниту преку страницата за поддршка.

Како да се намали големината на системот во macOS

ДејзиДиск

По неколку апликации, го најдов решението: DaisyDisk. Благодарение на оваа апликација, можев да потврдам што се случува со окупираниот простор на мојот Mac. Како што можете да видите на сликата погоре, откако го скенирав предметниот хард диск, апликацијата ми ги понуди истите резултати како и функцијата на Mac, но на друг начин, дистрибуирање на просторот поинаку.

DaisyDisk самостојно ни го покажува просторот окупиран од различните корисници што ги создадовме на нашиот компјутер, како и апликациите, системот ... Не само што ни покажува што зафаќа секоја категорија, туку и ни овозможува идентификува кои апликации го користат и директориумите каде се наоѓаат.

Како да се намали големината на системот во macOS

Во мојот случај, проблемот беше пронајден кај Корисниците, со 287 GB простор. Со пристапување до Корисници> Начо (мое корисничко име)> Библиотека> Поддршка за апликации, можете да проверите како 63 GB биле зафатени од iMazing, апликација што сте ја избришале пред повеќе од една година и дека повторно не го користел.

Друга од апликациите што зафатија значителна големина на мојот компјутер е Steam со 36 GB, каде што имам инсталирано две игри и Litecoin со 16 GB, апликација што требаше да ја тестирам за работни проблеми и Имав инсталирано само на мојот компјутер една недела. Овие три апликации зафатија вкупно 115 GB.

Како да се намали големината на системот во macOS

Проблемот веќе не е во просторот што го зафаќаат, туку повеќе macOS не е во состојба да го идентификува тој простор и го опфаќа во системот, без да ни понуди можност да можеме да го елиминираме рачно без да мора да прибегнуваме кон апликации од трети страни.

Благодарение на DaisyDisk, не само што успеав да се знае вистината, но исто така ми дозволува директно пристапувајте до папката каде што се наоѓаат тие датотеки и испратете ги до ѓубрето директно, функција што macOS треба да ни ја понуди, особено кога просторот на SSD-уредите што ги спроведува во своите компјутери не е баш ефтин за да се каже.

DaisyDisk, покрај тоа што покажа вистински информации за тоа колку е зафатен нашиот хард диск, исто така ни нуди графика, кои ни овозможуваат брзо да добиеме идеја за просторот што го зафаќаат апликациите во секоја од папките до кои пристапуваме. Ако сакате графика, веројатно ќе ја цените, но нема никаква корист, освен визуелната.

Најдобро од сè, оваа апликација е многу ефтина за она што всушност го прави. DaisyDisk е со цена од 10,99 евра, цена повеќе од прилагодена за фантастичната функција што ја нуди. Апликацијата е достапна на Mac App Store и на официјалната страница за програмери по иста цена. Единствено, но е тоа на неговата веб-страница Најновата верзија на апликацијата е секогаш достапна пред нејзиното пуштање во продавницата за апликации Mac.

Од веб-страницата DaisyDisk, можеме преземете пробна верзија, верзија со која можете сами да проверите како ни овозможува да го ослободиме просторот на системот што не можеме да го идентификуваме на кој било друг начин, освен ако не се посветиме исклучиво на анализа, директориум по директориум, големината на сите апликации што ги имаме или дали сме инсталирале на нашата опрема, задача што може да ни одземе многу часови.

Инвентар на дискови X

Како да се намали големината на системот во macOS

Друга од апликациите што ги имаме на располагање за да можеме да се ослободиме од просторот што системот го зафаќа на нашиот компјутер е Disk Inventory X, a бесплатна апликација што го анализира нашето складирање да го разбиеме просторот што го зафаќа секој именик што го имаме во нашата верзија на macOS.

Главната разлика помеѓу двете апликации е естетиката, корисничкиот интерфејс. Додека DaisyDisk ни нуди многу едноставен интерфејс за употреба, Инвентарот на дискови X има комплексен интерфејс, многу малку интуитивно и во повеќе од една прилика, завршивме со затворање на апликацијата наместо да се вратиме на претходниот чекор.

Како да се намали големината на системот во macOS

Во врска со неговото работење, Инвентарот на дискови X работи на ист начин како DaisyDisk, покажувајќи ни независно просторот што го окупираат директориумите на нашиот хард диск, директориуми до кои можеме да пристапиме од самата апликација за да продолжиме со нивно бришење и со тоа да го ослободиме просторот што го зафаќа нашиот систем. За разлика од DaisyDisk, Инвентар на дискови X е достапна за преземање директно од веб-страницата на инвеститорот и е потполно бесплатна.

И сега тоа?

Како да се намали големината на системот во macOS

Откако продолживме да го елиминираме просторот на апликациите што се сметаа како системски простор, треба повторно да пристапиме За овој Mac> Складирање> Управувај За macOS повторно да го пресмета вкупниот простор на системот, откако ќе ги елиминираме податоците кои погрешно биле дел од него.

За да спречиме времето да го претвори нашиот систем во мијалник во GB, најдобро што можеме да сториме е да се запишеме на агендата поминуваат секој месец, која било од овие две апликации, со цел да провериме дали нашиот систем повторно порасна претерано или продолжува да работи нормално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Rt dijo

  GrandPerspective е многу лесна за употреба бесплатна алтернатива. Ми се чини дека тој е во екот на Дејзи

 2.   Хернан dijo

  Одличен пост! Имаше 90 GB аудио што го користев за лабури, што не ми требаше и не ни знаев дека се таму! Направив сè со Инвентарот на дискот што иако е повеќе „грд“, совршено ја исполнува целта.

  Ви благодариме!

 3.   Џозеф Давид dijo

  ОДЛИЧНА ПОСТ, го имав мојот систем со над 300 GB засипување.
  100 поени

 4.   Хавиер dijo

  Одлично го барав овој напис пред 1 година, имам духовни игри со пареа што не можам да ги избришам, кои ме окупираат 50gb, се надевам дека маргаритскиот диск го постигна, одличен напис за статии