Како да направите чиста инсталација на OS X El Capitan

Ние започнуваме тука класика, како да го инсталирате OS X El Capitan од нула и со тоа да се елиминира од нашиот Mac каква било трага од ѓубре и / или мали грешки што може да се соберат по последователни надградби. Процесот е многу едноставен и сличен на оној што го детализиравме со претходните верзии на OS X иако, да, за тоа ќе биде потребно многу време. Затоа, седнете лежерно пред вашиот Mac и да почнеме да го правиме совршено да уживате во подобрените перформанси на Капетан.

Инсталирање на OS X El Capitan 10.11 од нула

Сепак, најбрзата и најлесната опција е да ја ажурирате, ако помина долго време откако сте извршиле чиста инсталација, од нула или уште полошо, ако никогаш не сте го направиле тоа, дојде време; ќе добиете простор и, пред сè, ќе добиете флуидност и ефикасност, и ова, заедно со подобрувањата на перформансите на OS X El Capitan дека може да го направи нашиот Mac до 40% побрз, може да биде неверојатно.

 1. Ажурирајте го вашиот Mac на OS X El Capitan 10.11 И, во меѓувреме, побарајте дома за pendrive од најмалку 8 GB што не ви треба, ќе ви треба.
 2. Преземете и инсталирајте DiskMaker X. DiskMaker OS X Yosemite 10.10.3 Фотографии
 3. Во исто време, преземете го и целиот инсталатор на OS X од продавницата за апликации Mac, запомнете дека има неколку реченици, па ќе потрае некое време во зависност од вашата интернет-врска, но во меѓувреме, вие се подготвувате.
 4. Додека се презема, проверете го вашиот Mac: ставете сè на свое место, проверете ја папката за преземања, избришете не што ви треба и поминете „чист“ од типот Исчистете го мојот Mac.
 5. Кога инсталерот OS X El Capitan 10.11 заврши со преземањето, затворете го.
 6. Поврзете го USB-то со најмалку 8 GB во вашиот Mac.
 7. Отворено Производител на дискови и следете го процесот. Тоа е многу едноставно и со само три или четири кликнувања ќе имате готов вашиот бутабилен USB El Capitan.
 8. Сега отстранете го инсталаторот OS X од вашиот Mac (тој е во папката "Апликации").
 9. Направете резервна копија со машина на времето (или како обично го правите тоа, иако за исклучителна леснотија и удобност секогаш препорачувам да го правите тоа од Time Machine). Резервна копија на Time Machine
 10. Направете копија, одете во „Системски преференции“ → „Почеток на дискот“ → Изберете го бутабилниот USB што го создадовте → Притиснете „Рестартирај“. Вашиот Mac ќе се рестартира директно од инсталерот OS X Капетанот 10.11
 11. Во горното мени, кликнете на „Алатки“ → „Алатка за дискови“ → Изберете го главниот диск на вашиот Mac → Притиснете бришење. Сега вашиот Mac е чист од сè.
 12. Алатка за излез од диск
 13. Започнете со процесот на инсталација како и обично. Само следете ги чекорите наведени на екранот.
 14. Кога процесот е завршен, еден од екраните ќе ви понуди можност за трансфер на резервна копија од Time Machine. Изберете ја оваа опција и почекајте.

И ПОДГОТВЕНИ! Кога процесот ќе заврши, ќе го имате вашиот Mac како нов, со чиста инсталација на OS X El Capitan 10.11, ќе имате освоено бесплатни свирки (проверете го) и ќе работи многу пофлуидно отколку порано бидејќи не влече „ѓубре“ од претходните ажурирања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Перих dijo

  Чистата инсталација е секако препорачана опција. Прашањето е, сега, како повторно да ги инсталирате вообичаените апликации што ги имавме повторно: дали можат да се повратат од копијата на Time Machine?
  Или е подобро повторно да ги инсталирате / конфигурирате со сè што е потребно време?

  Ви благодариме за прегледот

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Здраво Перих. Ако сакате да направите 100% чиста инсталација, вашата работа е да отидете во табулаторот „Купено“ на Mac App Store и да притиснете „Инсталирај“ на сите што сакате повторно да ги инсталирате, во реалноста нема да трае време .
   Ако изберете да фрлите резервна копија на Time Machine, нема да имате апсолутно ништо.
   Само што го инсталирав Ел Капитан од нула, без резервна копија, и тоа е она што најмногу го препорачувам во моментот.

   1.    Брајан dijo

    Што е со програмите за продавници што не се во апликации, како што се автокад или фотошоп? дали треба да ги инсталирам повторно?

 2.   Луис Карлос dijo

  Здраво, ги следев чекорите за создавање бутабилен УСБ-диск со DiskMaker X5, но тој го создава без проблем, иако не е препознаен од системот. Во „почетниот диск“ не се појавува USB или притискање на alt кога се подигнува.

  Ги следев чекорите на Apple и го направив тоа со команди; дискот за инсталација е создаден без проблеми, но исто така не е препознаен. Не знам што да правам. Ја преземав апликацијата Ел Капитан пет пати и ништо.

  Јас го стартувам USB-инсталерот и во «Прозорец» се појавува «регистрација на инсталерот»:

  11 октомври 22:34:04 iMac-de-Luis Carlos InstallAssistant [64732]: Предупредување за авторско пакување: Скриптата за инсталерот дефинира, но не користи (и не може да инсталира) проект за пакет com.apple.pkg.OSUpgrade верзија 10.11.0.1. XNUMX.