Како да ја оневозможите заштитата на интегритетот на системот во OS X (SIP)

мак-ел-капитан

Минатиот вторник ја започнавме опцијата за тоа како да инсталираме Java 8 на нашиот Mac со OS X El Capitan преку команда во терминалот или директно со пристап до врската на Oracle. Денес ќе видиме еден од неопходните чекори за да можеме да ја инсталираме оваа или која било друга верзија на Java на нашиот Mac, но веќе предупредивме дека ова не се препорачува за сите корисници на OS X.

SIP блокира специфични пристапувања на системот (/ System / sbin / usr) каде што се наоѓаат датотеките за инсталација и важните податоци, тоа исто така спречува користење процеси на ниво на оперативен систем и затоа не е нешто што ве покануваме да го направите бидејќи може да предизвика проблеми во иднина ако немате потребно знаење да се оневозможи оваа заштита. За инсталација на Java потребно е да се деактивира оваа заштита и затоа ќе ги видиме чекорите што треба да се следат.

Процес на деактивирање на SIP

За да започнеме со овој процес, ќе мора да ги следиме овие претходни чекори. Првото нешто што ќе направиме е да го исклучиме Mac и да започнеме повторно во режим за обновување. За ова е потребно притиснете cmd + R само кога ќе започнеме.

Откако ќе започнеме во безбеден режим, ќе го отвориме менито OS X Utilities, ќе избереме Комунални услуги и терминал. Сега ќе ја напишеме командата во терминал «csrutil оневозможи; рестартирај »или директно копирај го и залепи го. Сега нашиот Mac веќе ќе ја оневозможи заштитата на SIP и ќе треба да го рестартираме Mac за овој процес да стапи на сила.

голтка-терминал

Проверете го статусот на SIP и повторно активирајте го SIP

Најлесна опција за да видите дали ова деактивирање е добро направено или не, е да се обидеме директно да инсталираме Java или слично и ако немаме проблем е добро деактивиран. Можеме да ја користиме и командата «статус на крустил»Во терминал, но влегувајќи од режимот за обновување, тоа е, cmd + R при стартување и отворете го Терминал од комунални услуги> Терминал. Willе се појави нешто како ова: «Статус на заштита на интегритетот на системот: оневозможено ако е деактивирана или С.статус на заштита на интегритетот на системот: овозможено ако е активиран »

Да се ​​сврти процесот и повторно да се активира SIP на нашиот Mac е едноставно како исклучување на машината, повторно влегување во режим за обновување и пристап до терминал со внесување или копирање на командата «csrutil овозможи рестартирајте го Mac.

Инсистираме повторно дека овој процес не е препорачливо да се спроведува за помалку напредните корисници во OS X, затоа бидете внимателни со него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ширју222 dijo

  Дали ова значи дека сè што користите со java нема да работи во Captain? Ако го направите ова и инсталирате Java, за да можете да ги користите програмите што го користат, а потоа откако ќе го направите, ќе го вратите. Јава сепак ќе работи? Сè помалку сум убеден да го инсталирам Капетан заради овие работи и затоа што некоја апликација што ја користам не работи заради SIP ...

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро!

   Па, навистина не знам дали со пресврт во процесот ќе можете да продолжите да користите Java, но се сомневам дека може. Но, ако ви треба Java за нешто специфично, мора да го оневозможите или директно да не го ажурирате

   Со почит

 2.   Начо dijo

  Здраво iорди, има ли друг начин да се оневозможи SIP освен од режимот за обновување?
  Прашувам затоа што некако кога ќе се обидам да се вклучам во режим за обновување ми дава грешка »итн итн допре клуч за да продолжам" и се повторува. Имам MBP 2011 со ssd каде што е HDD и HDD каде што е superdrive.

 3.   Јордан dijo

  Здраво Jordорди,

  Штом ќе започне режимот за обновување, која опција треба да избереме за да излеземе од таму?
  Бидејќи ниту една од опциите што ги дава не ме интересира или не ми дозволува пристап до терминалот за да ја извршам командата.

  Ова го правам затоа што штотуку ја инсталирав новата блутут картичка на macbook pro 13″ на почетокот на 2011 година и не ми работи и барам начин да ја направам да функционира.

  честитки