Како да ја отстраните бојата во лентата со јазичиња Safari 15 на Mac

Сафари 15

Лентата со јазичиња Safari 15 е тотално нова за нашите Mac компјутери.Оваа нова верзија на прелистувачот на Apple додава серија интересни промени за многу корисници и исто така додава некои што може да се изменат за да одговараат на потрошувачите. Во овој случај станува збор за моќ вклучете ја или исклучете ја бојата на јазичињата.

Кога ја инсталираме новата верзија на прелистувачот, јазичињата ја добиваат бојата на позадината на веб -страницата што ја посетуваме, на овој начин е како страницата да интегрира нешто друго на екранот. Ова може да доведе во заблуда повеќе од еден или едноставно не ви се допаѓа, па денес ќе видиме како можете деактивирајте ја оваа опција за дизајн што е стандардно активирана.

Како да ја отстраните бојата на лентата со јазичиња

За извршување на оваа акција, едноставно е како што е директно пристапување до параметрите на Safari, во лентата со мени. Кога го отвораме Safari, кликнуваме на него, а потоа во делот за јазичиња ќе го најдеме ова опција "Прикажи боја во лентата со јазичиња" избрани. Едноставно, треба да ја отстраниме ознаката и тоа е тоа.

Боја на трепките

Сликата погоре покажува каде се наоѓа оваа опција во поставките веќе не е обележано. Оваа опција може да се измени кога сакате и да ги видите промените едноставно кликнете на неа и тие се прават веднаш. Важно е што Apple дозволува ваков тип на прилагодувања на дизајнот за својот прелистувач, што иако е вистина не е голема промена, тоа е забележливо во моментот на прелистување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.