Како да се оддалечиме работната површина да се поврзе со компјутер со Виндоус од Mac

Microsoft Remote Desktop

Ако имате компјутер со оперативен систем Виндоус и функцијата на оддалечена работна површина е активна, можеби некогаш сте се прашувале дали постои можност за пристап до тој компјутер од Mac, бидејќи во одредени прилики Може да биде корисно да не работите на компјутер со софтвер од трета страна, и да можете да ја направите врската директно од Mac, исто како што може да се направи од друг компјутер со Windows.

Па, во овој случај, иако не е така лесно бидејќи macOS нема алатка што доаѓа однапред инсталирана и што ви овозможува да го направите ова конкретно, вистината е дека можете да направите далечинска врска на работната површина од кој било Mac, и за ова ќе треба да инсталирате само апликација.

Поврзете се со вашите Windows компјутери од Mac со Microsoft Remote Desktop

Како што споменавме, овој пат од Мајкрософт не го направија тоа комплицирано за оние корисници кои сакаат да ја користат оддалечената работна површина од Mac, бидејќи создадоа апликација за неа, која исто така е многу лесна за употреба и бесплатна, иако во овој случај има мал недостаток, а тоа е е достапна само на англиски јазик.

Во секој случај, да се поврзете со вашиот Windows компјутер од Mac, првото нешто што ќе ви треба е следново:

 • Компјутер со Виндоус (по можност Виндоус 10 да работи подобро), конфигуриран да дозволува далечински врски од други компјутери.
 • IP на споменатата опрема за да може да се поврзе.
 • Корисникот и соодветната лозинка до кои сакате да пристапите конкретно.
 • Апликацијата Microsoft Remote Desktop на вашиот Mac.
Далечинска работна површина на Мајкрософт (врска со AppStore)
Microsoft Remote Desktopслободен

Штом ова го соберете и забележите правилно, ќе бидете подготвени да се поврзете за прв пат со вашиот компјутер од далечина, за што само треба да ги следите следниве чекори:

 1. Отворете ја апликацијата Remote Desktop од вашиот Mac и потоа кликнете на икона за додавање, и изберете „Десктоп“ (или „Биро“ на шпански јазик). Во случај волшебникот автоматски да се појави, не треба да го правите ова, само продолжете да го конфигурирате.
 2. Во полето наречено „Име на компјутер“, внесете ја адресата IP компјутер на Виндоус во прашање сакате да се поврзете или име на домаќин во случај да ги имате двата компјутери на иста мрежна врска.
 3. Штом ова е направено, во областа на „Корисничка сметка“, имате две можни опции, во зависност од тоа што лично претпочитате:
  • Остави го како „Прашај ме секој пат“, така што секогаш кога ќе сакате повторно да пристапите до компјутерот, ќе мора рачно да го внесувате корисничкото име на компјутерот, како и неговата лозинка, што може да биде корисно ако имате многу корисници создадени на компјутер со Виндоус, и сакате да поврзете секој пат со еден од нив различни.
  • Поставете корисничка сметка, со што можете да заштедите еден или повеќе корисници за пристап до вашите компјутери на побрз начин, бидејќи нема да треба да ги внесувате корисничкото име или лозинката. Ако ве интересира ова, само треба да ја изберете опцијата „Додај корисничка сметка ...“, а потоа да ги внесете корисничкото име, лозинката и заедничкото име за да ги користите доколку сакате.
 4. По ова, вие само треба да кликнете на копчето "Зачувај" (или „Зачувај“ на шпански јазик), и список автоматски ќе се појави со различните уреди што сте ги зачувале за да ги поврзете.
 5. Треба само да кликнете на оној што сте го конфигурирале и за неколку секунди сè ќе биде конфигурирано и можете да пристапите до него без никаков проблем, и ако сè работи добро, користете го како да е самиот компјутер Виндоус, само во рамките на прозорецот.

Поврзете се со помош на Microsoft Remote Desktop со компјутер со Windows од Mac

Откако ќе го направите ова, во зависност од верзијата на Windows што сте ја инсталирале на компјутерот на кој сте поврзани, може да прилагодите низа параметри од конфигурацијата, како што е можноста резолуцијата автоматски да се прилагоди на големината на прозорецот или да избере како сакате сè да изгледа во однос на квалитетот, иако тоа се веќе опционални работи кои зависат од вашите лични вкусови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско Хозе dijo

  Ова работи добро, но јас никогаш не го добивам печатењето да работи како што треба.

  1.    Франциско Фернандез dijo

   Прилично е iousубопитен. Според она што го видов, кабелот во мојот случај нема проблем, но кога печатите со помош на Wi-Fi на компјутер за да се поврзете со печатачот, се чини дека има проблеми ... Како и да е, претпоставувам дека ќе има што да прави со тоа сигналот за оддалечената работна површина е испратен преку истото место, но еј, велам дека во идните верзии на апликацијата или Windows решението ќе дојде 😉

 2.   Љубов dijo

  Работи совршено, но не можам да печатам со помош на печатач со кабел или wifi, ???

 3.   Луис dijo

  Јас не ја добивам листата на работни простори, затоа не можам да го најдам својот Mac за избор.

 4.   МАРИЈА dijo

  ВИ БЛАГОДАРАМ МНОГУ ЗА ВАШАТА ПОМОШ, БЛАГОДАРАМ ВО ВАШАТА ПУБЛИКАЦИЈА ГО СРЕДАВ ЗА 10 минути. БЛАГОДАРАМ

 5.   VIRGINIA dijo

  Добро попладне, ги следам чекорите, но кога ќе стигнам до корисничкото име и лозинката ми кажува дека не е правилно и не можам да се поврзам со мојот канцелариски компјутер.
  Ви благодариме.

 6.   Рафа Паласиос dijo

  Добро попладне и благодарам многу за написот:
  Имам нешто стара Mac book pro, во која не можам да инсталирам понов El Capitan OS (10.11) и затоа Apple Store нема да ми дозволи да ја набавам и инсталирам Remote Desktop (v. 10.3). Се обидувам да најдам преземање на претходната верзија на наведената програма (Далечинска работна површина 8.0.44), но не можам да ја добијам.
  Ако може да ми помогнете, ќе беше одлично.
  Благодарам

  1.    Isabel dijo

   Здраво! Го имам истиот проблем како Рафа, ми треба постара верзија на оддалечената работна површина.
   Благодарам за помошта.

 7.   март dijo

  Здраво, во мојот случај не ми одговара затоа што кога се обидувам да се поврзам ми дава шифра за грешка 0x204. Не бара ни корисничко име и лозинка за дестинацискиот компјутер.
  Дали знаете што може да се случи?
  Благодарам и почит

 8.   Кармен dijo

  Ист проблем како Мар, дали знаете дали има решение?
  Ви благодарам многу

 9.   Корина dijo

  Здраво, истото се случува и во мојот случај, не ми одговара затоа што кога се обидувам да го поврзам ми дава код за грешка 0x204. Тоа дури и не бара корисничко име и лозинка за целниот компјутер.
  Дали знаете што може да се случи?
  Благодарам и почит

 10.   FACUNDO dijo

  Добар ден! Го имам следниов проблем, ако користам Далечинска работна површина од Microsoft од мојот MAC со домашна WIFI конекција, тоа не работи.
  Сега, ако го користам преку интернет обезбеден од мојот мобилен телефон, тој непречено се поврзува со мојот десктоп компјутер.
  Дали знаете што може да биде проблемот?
  Благодарам