Како да се подобри приказот на менито на Apple TV

Папки-tvos-appletv 4-1

„Епл“ секогаш внимавал особено при дизајнирањето на своите уреди. Треба само да поминеме низ менито за пристапност на нашиот iPhone или iPad каде што можеме да ги најдеме поставките во кои можеме да ги модифицираме корисници со проблеми со видот, слухот или интеракцијата. Овие типови на прилагодувања, исто така, се пренесени, барем делумно, на Apple TV.

Контролирањето на Apple TV е многу лесно благодарение на новиот Siri Remote, освен ако немаме одредени проблеми со видот или едноставно е тешко за нас да разликуваме од едноставен фустан каде што покажувачот е на екранот на нашата телевизија.

подобри-прикази-јаболко-ТВ-менија

Благодарение на поставките за пристапност можеме да додадеме поле на курсорот за да го најдеме на полесен начин ако имаме потешкотии да го најдеме. Во следното упатство ќе ви покажеме како можеме да го подобриме прикажувањето на менијата на Apple TV за сите оние корисници кои имаат проблеми со видот.

Намалете ја транспарентноста на Apple TV

 • Се креваме нагоре подесувања.
 • Во рамките на Поставките, кликнете на Генерално.
 • Сега треба да бараме Пристапност> Зголемете го контрастот.
 • Сега мора да се активираме Намалете ја транспарентноста за да се намалат транспарентите во позадината на менијата на Apple TV.

Намалете го движењето на менито на Apple TV

 • Во рамките на подесувања одиме во Генерално.
 • Во рамките на Општо, ние ја бараме опцијата Пристапност и ние деактивираме Намалете го движењето. Ова ќе го намали движењето на икони, слики од филм / серија прикажани на почетниот екран и други ставки од менито на уредот. Од овој момент, ниту еден вид анимација нема да се прикажува кога ќе се движиме низ различните менија.

Ако овие опции продолжат да го подобруваат прикажувањето на менијата на уредот, сепак можеме да избереме промена на бојата на позадината во менито и со користење на задебелено како извор на текст.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.