Како да го прилагодите квалитетот на звукот на музиката на вашиот iPhone

По лансирањето на Епл Музика, многу корисници брзо сфатија дека нема опции за прилагодување на квалитетот на репродукцијата на звукот. Досега, овој квалитет се поставуваше автоматски на таков начин што ако репродукцијата се вршеше преку WiFi конекција, звукот беше со повисок квалитет отколку ако се работеше преку мрежата на мобилни податоци Со доаѓањето на iOS 9 Apple ви овозможува сами да одлучите дали преферирате повисок квалитет на звукот игра под 3G / 4G, иако ова подразбира поголема потрошувачка на податоци.

Подобрете го квалитетот на звукот на музиката

За да го промените квалитетот на звукот во преносот на музика, отворете ја апликацијата Поставки на вашиот iPhone или iPad и одете во делот Музика.

Како да го прилагодите квалитетот на звукот на музиката на вашиот iPhone

Под „Репродукција и преземања“, кликнете на лизгачот за да ја активирате репродукцијата користејќи мобилни податоци.

Како да го прилагодите квалитетот на звукот на музиката на вашиот iPhone

Откако ќе го активирате „Користете мобилни податоци“, ќе се појави нова опција веднаш подолу, „Висок квалитет со мобилни податоци“. Повторно, кликнете на лизгачот за да го активирате.

Како да го прилагодите квалитетот на звукот на музиката на вашиот iPhone

Отсега, квалитетот на звукот кога свирите Музика под 3G / 4G мрежи ќе биде слично како кога ќе го направите тоа поврзано на WiFi мрежа, но не заборавајте дека ова ќе значи поголема потрошувачка на податоци. Од тебе зависи!

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!

ИЗВОР | iPhone живот

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.