Како да присилите да извршите апликација на Intel што е создадена за Macs со M1

Епл Силициум

При лансирање на Apple Silicon, програмерите мораа да ја сменат архитектурата на нивната апликација за да се приспособи на М1. За оние кои сè уште не го постигнале, Apple ја создаде Розета. Ова ќе ни помогне да можеме да го направиме обратен пат. Извршете апликација на Intel кога е создаден да работи природно во М1.

Ако имате Mac со M1, сигурно веќе стекористејќи ја Розета без да знаете за тоа. Првиот пат кога ќе отворите апликација на која и е потребна, ќе се појави предупредување што ќе ви каже дека тој програмски јазик е потребен и ќе побара ваша дозвола за инсталирање. На овој начин и од тој момент, кога е потребно, Mac автоматски ќе го користи истиот ресурс.

Можеби ќе се запрашате зошто можеби ќе сакаме да користиме апликација во нејзината верзија Intel кога Apple се обложува на Apple Silicon и чипот M1. Лесно Одредени апликации може да имаат додатоци или додатоци што работете само на вашата верзија на Intel иако самата апликација работи прекрасно на новите Mac.

Како Mac-овите да ја користат Rosetta за да можат да ги прилагодат тие Intel апликации на нови Macs, можете да го направите обратниот начин. Користете го програмскиот јазик така што апликација создадена природно за Apple Silicon, работи на Intel.

Ајде да видиме што чекори што треба да се следат:

 1. Пронајдете ја апликацијата во вашата папка Апликации.
 2. Изберете ја апликацијата и потоа допрете Команда + јас (или десен клик и користете го менито 'File' и изберете 'Get Info'). Ова ќе отвори прозорец со информации со детали за апликацијата.
 3. Во тој прозорец, побарајте кутија наречена „Отвори со користење на Розета“. Проверете го полето.
 4. Затворете го прозорецот.
 5. Ако ја имате апликацијата отворена, затворете ја и повторно отворете ја.

Сега кога ќе ја отворите оваа апликација, вашиот Mac ќе ја изврши верзијата на Intel од софтверот и ќе го користи преведениот слој. Ако сакате да престанете да ја користите Розета, ќе мора да ги повторите упатствата и одштиклирајте го полето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.