Како принудувате да рестартирате Mac со M1?

Чип М1

Новите компјутери на „Епл“ со чипот М1 се покажаа како еден од најдобрите компјутери на сцената денес. Со неверојатна моќност и пред се со неверојатно управување со батеријата. Тие не прават да се сеќаваме на Интел. Сепак, како и сите машини, понекогаш тие не успеваат и може да се појават одредени настани што не се допаѓаат. Една од нив е блокирање на машината и мора да знаете како да излезете од овој хаос. Willе научиме како да присилиме да рестартираме Mac со M1.

Macs со новиот M1 чип се базираат на сосема друга архитектура. Но, тоа не е причината зошто ќе очајуваме и нема да научиме средства да излеземе од некои проблеми што можат да се појават. Најдоброто нешто кај овие нови Mac со технологијата Apple M1 е тоа лесно е да се предизвикаат рестартирање на овие компјутери. Внимателен.

Тешкото рестартирање може да биде корисно во ситуации кога машината целосно виси и не реагира, или кога сте соочени со јамки за заклучување и други чудни однесувања на кои им треба целосен прекин. Присилното рестартирање на Mac може да предизвика трајно губење на незачуваните податоци, па затоа не е нешто што сакате да го користите лежерно.

Алтернативно, Можете да ја користите кратенката на тастатурата со притискање на копчињата Control + Command + Power за присилно да го рестартирате вашиот Mac без да ве замолат да зачувате отворени или незачувани документи. Ако користите еден од Intel MacBooks без копче за допир, можете да ја користите оваа кратенка за присилно рестартирање.

Да почнеме да учиме како да го рестартираме 13-инчниот Mac со M1 и MacBook Air:

Без разлика дали екранот е замрзнат или само вклучен, само притиснете и задржете го копчето ID на допир лоциран десно од лентата за допир додека екранот не стане црн. Ова копче е исто така копче за напојување на вашиот Mac. Почекајте неколку секунди и повторно притиснете и задржете го копчето за напојување додека не го видите логото на Apple на екранот.

Лого на Apple кога Mac се рестартира со M1

Како да го принудите повторно да го стартувате Mac Mini M1:

Рестартирајте Mac mini со M1

На овој модел, исто така, треба да го притиснете и задржите копчето за напојување на Mac mini. Ова посветено копче Mac Mini се наоѓа на задниот дел до влезот на напојувањето. Ова копче го држиме притиснато сè додека екранот не стане црн. Следно, чекаме неколку секунди и потоа притиснете го копчето за вклучување додека не го видиме логото на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.