Како да ја проширите RAM меморијата на Mac Mini 2018

Неколку дена, новата и обновена палета на MacMini, заедно со исто така обновениот MacBook Air е сега достапна на продажба. Еден од проблемите со кои се соочивме во претходната генерација на Mac Mini, го најдовме во тоа RAM меморијата беше залепена на таблата, што спречи негово проширување откако ќе го купивме уредот.

Сепак, хард дискот ако можеме да го смениме за поголем капацитет. Со новиот модел, масите се свртеа, така што ако можеме да ја прошириме RAM меморијата, но не можеме да го прошириме просторот за складирање со промена на хард дискот за друг. Ако сакате да ја проширите RAM меморијата на вашиот Mac Mini 2018, без да плаќате навредливи цени на Apple, еве како да го направите тоа.

Како што се очекуваше, корисничката заедница што го купи овој модел, веќе започна да работи на покажете ни кој е процесот што мора да го следиме за да ја прошириме меморијата на опсегот Mac Mini 2018. Како што можеме на видеото, процесот е нешто макотрпен, но со малку трпеливост и потребните алатки, можеме да го направиме тоа без никаков проблем и да заштедиме многу пари.

Mac Mini 2018 доаѓа од фабриката со 8 GB RAM меморија. Ако сакаме да го прошириме кога ќе извршиме купување, Apple ни ги нуди следниве цени:

 • 16 GB за 240 евра повеќе.
 • 32 GB за 720 евра повеќе.
 • 64 GB за 1.680 евра повеќе.

Имајте на ум дека меморијата што ја користи Mac Mini 2018 е DDR4, затоа кој било друг вид меморија нема да биде компатибилен. Во Амазон, без да одам понатаму, имаме на располагање голем број мемориски модули DDR4 по многу поевтини цени отколку оние што ги нуди Apple при купување на овој модел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Андрес Гименес Муњоз dijo

  И каде е хард дискот? Беџ војник?