Како правилно да се стави на Mac?

Ставете го знакот на Mac

Многу луѓе изберете да се префрлите од компјутер со Windows до еден со оперативниот систем iOS, и ова може да стане незгодно. Овие оперативни системи не се исти, па затоа нема да бидат ниту кратенките на тастатурата. Ако имате прашања за тоа како стави во Macеве го имаме одговорот.

Кога сте нов корисник на Mac компјутер, ќе мора да се навикнеш на тоа бидејќи тие не се исти како компјутер со Windows. За возврат, еден од недостатоците што го имаат огромното мнозинство на корисници во однос на компјутерот Mac, е како да се постави симболот at. 

Овој симбол е неопходни за многу работи па затоа е важно да ги знаете начините како да го поставите на Mac.Во следните редови ќе ги посочиме методите што можете да ги направите за да ги ставите на вашиот Mac.

Користење на шпанска тастатура

Овој прв метод Тој е најчест и најбрз од сите, и тоа е оној што веројатно ќе го користите често. Можете да го направите тоа преку тастатурата на вашиот компјутер, но ќе морате следете комбинација на копчиња. 

Начини да се стави знак на Mac

За да го поставите на од тастатурата, ќе треба да го притиснете копчето «Alt"или"опција» затоа што го има и тоа второ име. ќе го најдеш од двете страни на копчето за празно место. 

Потоа притиснете го копчето «Команда„. Додека го држите командното копче, ќе мора да притиснете број 2 на тастатурата. Откако ќе го направите ова, ќе видите како се појавува симболот @. 

Во основа, клучната комбинација ќе биде: Сè + 2. треба да знаеш дека имаш да го користите клучот користејќи го пронајдениот број 2 над копчињата W и Q. 

Ако користите нумеричка тастатура на вашиот Mac, нема да можете да го поставите знакот со користење на бројот на тој тип на тастатура.

Користење на англиска тастатура

Ако, напротив, сте ја конфигурирале тастатурата на вашиот Mac на англиски, копчињата ќе бидат сосема различни отколку ако сте ги конфигурирале на шпански. Ќе мора да ја користите комбинацијата на копчиња: стрелка нагоре + shift + @.

Нема да ви биде тешко да го пронајдете клучот што го содржи знакот во, бидејќи одговара на бројот 2 на тастатурата на вашиот Mac.Од друга страна, горната стрелка може да се најде под копчето «Префрлат» и се наоѓа под «Внесете/вратете".

Слично на тоа, можете да изберете помеѓу 2 копчиња Shift. Првиот е лево од тастатурата, под „Големи букви„, додека другиот е на спротивната страна. Без оглед на тоа кое од двете користите, кога ќе ја притиснете комбинацијата на копчиња, знакот во ќе се појави на екранот.

Користење на прегледувачот на ликови

на друг начин како стави на Mac Тоа ќе биде преку гледачот на ликови. Ако од која било причина не можете да го внесете знакот at со тастатурата, можете да ги искористите функциите на гледачот на ликот, бидејќи ви овозможува да внесете повеќе симболи од симболот at.

Во случај да сакате да го користите овој метод, првото нешто што треба да направите е активирај го менито на тастатурата се наоѓа во лентата со мени. За да го направите тоа, одете на "Преференци на системот» од менито на Apple Apple.

Сега изберете ја опцијата «Тастатура» и потоа кликнете на «Извори на влез» Откако ќе се најдете во ова мени, ќе мора да го активирате полето што вели „шоу» менито во лентата со мени.

Ставете го симболот at на Mac

Откако ќе го направите ова, ќе видите дека ќе се појави нова икона во менијата на Mac, веднаш до логото на часовникот и лупата. Кликнете на оваа нова икона и изберете ја опцијата «Прикажи симболи и емотикони".

Системот ќе отвори нов прозорец и во него мора да кликнете на "Интерпункција„. таму ќе видите многу симболи, вклучувајќи го и знакот во. Минимизирајте го овој прозорец и одете до апликацијата што бара да го внесете знакот во.

Повторно го отвора прозорецот со логоа и симболи и изберете на да го поставите каде што ви треба. Овој метод многу е практично, ќе ви овозможи пристап до многу симболи кои веројатно не сакате да ги означите на тастатурата.

Копирајте го од веб-локација

Продолжуваме со нашиот пост за тоа како стави на Mac, секогаш можете да прибегнете на познатата техника на копирање и залепување од една до друга веб-локација. Се што треба да направите е барај го терминот кај на Google или на кој било друг пребарувач што го сакате.

Кога ќе го лоцирате, само копирајте го симболот и залепете го каде што ти треба. Не заборавајте дека кратенките за да го направите тоа се Команда + C за копирање, додека Command + V ќе биде за паста. 

тоа ќе биде начин брз и лесен да го имате симболот at, без разлика дали имате Mac компјутер или не. Како што можеш да видиш, стави на Mac Не е многу комплицирано, а на дофат имате 3 различни методи за да го постигнете.

Треба само да го изберете оној кој е најпрактичен за вас во моментот кога ви треба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.