Како да скенирате со iPhone без апликација од трета страна

скенер за скенирање

Што правиш? Престанете да го пишувате тоа резиме на историјата, прифатете го пробивот, бидете модерни. Немате скенер? Не е важно, до ден денес секој паметен телефон е способен да скенира документ без никаков проблем. Не знаете како? Не грижете се, бидејќи денес ви донесувам водич за тоа како да скенирам со iPhone.

Се чинеше како вчера кога во училиште требаше да препишеш цели трудови бидејќи беше многу тешко да се конвертира физички документ во дигитален на кој било друг начин. Но, иднината е светла, а иднината е денес; Од последните неколку години со напредокот во науката и технологијата, покривавме многу потреби, дури и некои што не ни помислувавме дека ги имаме.

Оваа функција може да биде функционална не само за физички документи, туку и за секој документ што сте го зачувале во форма на фотографии или PDF-датотеки. Ако е така, размислете до кој степен имањето скенер на телефонот може да ви го подобри животот; Се разбира, ако сте еден од оние кои на работа или на училиште често се затекнуваат со овие задачи.

Сега, без понатамошно одложување, да дојдеме до важниот дел.

Како да скенирате со iPhone без да преземате некоја апликација?

 1. Внесете ја апликацијата на «Сметки«
 2. Откако ќе влезете внатре, притиснете „Камера«
 3. Притиснете «Скенирајте документи«
 4. Насочете ја камерата кон документот што сакате да го дигитализирате
 5. Документот ќе се скенира автоматски или можеби ќе треба сами да ја фотографирате (оваа опција можете да ја промените во поставките на апликацијата)
 6. Откако ќе се добие сликата, пресечете го до големината што ја сметате за соодветна
 7. Конечно, допрете на „Задржи ја датотеката за скенирање“
 8. Сега допрете „Зачувај“ или исто така можете да скенирате повеќе слики за да го додадете резултатот во документот што штотуку го создадовте

скенирање документи

Ова треба да биде доволно. Имајте на ум дека ако она што го имате е слика или PDF, а не физички документ, можете да ги следите истите чекори, но штом сте во камерата, побарајте датотеки на телефонот.

Како да скенирате со iPhone користејќи апликации?

Ако веќе сте го пробале скенерот на вашиот телефон и не ви се допаѓа или мислите дека ви требаат повеќе функции или подобри перформанси за скенирање документи, може да размислите да купите апликација од трета страна. Апликациите Adobe Scan и Evernote Scannable се одлични алтернативи на оваа основна функционалност на вашиот iPhone.

Adobe Scan

како да скенирате на iPhone со Adobe скенирање

Adobe Scan е скенер со многу добар квалитет потполно бесплатен и со некои функции што може да се купат во апликацијата. Има оценка од 4.8 ѕвезди во App Store со ништо повеќе и ништо помалку од 70 илјади оценки.

Може ефикасно скенирање на речиси секоја информација што се става пред вас, од контакт картички, идентификации, потврди за купување и други документи од секаков вид.

За обичен корисник, разликата помеѓу оваа апликација и функцијата скенер на вашиот телефон не треба да биде многу забележлива, но ако треба да скенирате документи повеќе од неколку пати или ви требаат подобри перформанси кога станува збор за дигитализирање на овие документи , некои јасни предности се појавуваат на страната на апликацијата.

За да споменеме некои предности, можеме да се фокусираме на јасниот и удобен интерфејс и на поголемата можност за прилагодување на финализирањето на документот. Обично, со Adobe Scan процесот станува многу полесен и поинтуитивен, покрај тоа што имате на располагање повеќе алатки.

Adobe Scan: Скенирај PDF - OCR (врска на AppStore)
Adobe Scan: Скенирајте PDF - OCRслободен

Вечно за скенирање

Scannable

Evernote Scannable е целосно бесплатна апликација за iOS. Во најголем дел тоа е алатка многу слична на претходната, но со особеноста на да може да се поврзе со Evernote, сега го објаснуваме.

Всушност, Evernote е платформа која ви овозможува да зачувувате информации на супер организиран начин, тоа е како апликација „Белешки“, но подетално. На оваа платформа, Scannable е алатка специјализирана за скенирање.

Значи, ако ви треба скенер, Scannable може да ја заврши работата. Ако го поврзете со Evernote, ќе имате a алатка способна за подобро толкување и контекстуализирање на скенираните информации.

Evernote што може да се скенира (врска со AppStore)
Вечно за скенирањеслободен

Се надевам дека ви помогнав со оваа статија, дозволете ми да знам дали имате некакви проблеми при скенирањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.