Како да снимате глас на нашиот Mac

Снимајте аудио на Mac

Денес има многу опции и апликации за снимање аудио на нашиот Mac и тоа е несомнено позитивна точка за корисникот. Се сеќавам одамна дека опциите беа задолжителни за користење микрофони од трети страни, па дури и звучни картички поврзани преку USB да ги извршуваме овие задачи за снимање на глас и иако е точно дека денес е исто така интересно решение за снимање звук на нашиот Mac, тоа веќе не е суштинско барање. Вистина е дека ако му се посветите професионално или полупрофесионално, без разлика дали имате сопствен подкаст, видео канал или кој било вид медиум каде ви треба добар аудио квалитет, мора да „инвестирате“ малку пари, но во принцип «со обичен Мек»Можеме да направиме аудио записи совршено.

Она што ви треба за да снимате аудио на вашиот Mac се две многу едноставни работи што треба да ги имате денес: Софтвер (што ќе видиме дека е дури и интегриран во тековните Mac) и хардвер, микрофон што секој и секој Mac веќе го има. види главно во овој пост е поврзан со софтвер и ние ќе зборуваме за Апликација за Quicktime Player што е стандарден мултимедијален плеер што OSX го инсталираше на сите тековни Mac.

Како да снимате аудио на Mac

Користете брзо време за да снимите аудио во OS X

За да започнеме и без да сакаме да се комплицираме за снимање, имаме доволно да имаме Mac. Снимањето е многу едноставно за извршување и откако ќе се снима нашиот глас, потребно е само да ја конвертирате зачуваната датотека MPEG-4 Audio, во форматот што го сакаме ако треба да го смениме.

Аудио запис со Quicktime

За да започнеме со снимање, треба само да ја отвориме апликацијата QuickTime Player или од нашата Launchpad, од Пронаоѓач> Апликации или од Spotlight. Штом ќе се отвориме кликнете на Датотека> Ново аудио снимање. Сега треба само да го снимаме аудио директно и да го чуваме во папка или каде што сакаме. 

Мобилни слушалки

Apple_EarPods

Прво на сите, кажете дека претходната опција за снимање на нашето аудио на Mac не бара никаков надворешен уред како што рековме претходно. Очигледно постои можност за користење други средства за снимање аудио и иако ја користиме истата апликација за Mac, можеме да ја користиме на пример слушалките и микрофонот што се додаваат во тековниот iPhone (EarPods) па дури и на кој било тековен паметен телефон. Во овој случај, работата е иста, но ги поврзува слушалките со нивниот приклучок од 3,5 мм.

Посветен микрофон

Микрофон на Јети

Во случај да сакаме да користиме посветен микрофон за снимање на аудио на Mac, ни треба микро имаат приклучок за 4-пински приклучок (три ленти на приклучокот TRRS) бидејќи ако е со 3-пински приклучок (две ленти на приклучокот TRS) нема излез за микрофон и затоа не дозволува снимање. Во најпрофесионалните микрофони или надвор од она што се типични слушалки со микрофон на мобилни уреди, излезот на конекторот е обично XLR и за овој тип микрофон е потребен адаптер за приклучок од 3,5 мм во случај да нема маса за мешање поврзан со Mac.

Табела за мешање

Приклучок за микрофон

Доколку сакате да снимате на навистина професионален или полупрофесионален начин, препораката е да се обратите за мешање табела за да се поврзете со Mac.На денешниот пазар има неколку типови и најдобро е да можете да го поврзете преку USB на Mac и потоа во табелата поврзете го микрофонот со XLR конекторот споменат погоре. И покрај ова, можеме да продолжиме да го користиме истиот мајчин софтвер OS X бидејќи тој ни нуди лесна употреба и удобност кога одиме да снимаме аудио.

Очигледно е да направите единствена снимка на време, најдобро е да користите слушалки со микрофон или директно микрофон на Mac, но ако сакате да му се посветите на тоа, ве советуваме добра маса за мешање и добар микрофон во којшто може да се додаде или отстрани добивката директно од него, покрај тоа што може да ја изврши оваа задача од самиот миксер. Во овие случаи софтвер за производител на миксер За да можете да снимате квалитетно аудио, денес има многу модели и брендови кои нудат решенија за сите корисници.

Лично не можам да кажам дека сум корисник за снимање аудио на Mac од секаков вид, но во последно време соработувам на подкастот на нашите колеги од Actualidad iPad (кој од тука ви препорачувам да го слушате) и на почетокот јас го користев оној со EarPods, иако е точно дека тие нудат повеќе од прифатлив квалитет, јас бев заинтересиран за останатите посветени микрофони на пазарот. Неодамна го добив микрофонот што чекам да го прегледам дека сум од Mac, тој е микрофон со доста ограничени карактеристики, но благодарение на аудио картичката на некои iCemat Сибир што ја имав дома, тоа значително го подобрува квалитетот на аудио.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

32 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   маелтј dijo

  Благодарам Сега знам зошто не ми работеа слушалките со микрофон. Ајде да видиме дали ќе најдам нешто на следното навлегување во Media M.

  САЛУТЕ

 2.   анатолио васкез dijo

  Здраво, добро, имам MacBook5,1 macboock и сакам да направи студио за снимање и до денес не сум можел да го сторам тоа, бидејќи не знам како да го ставам аудио, некој ми рече дека не е можно затоа што нема портови за Огномет или не знам што и поради влезот на микрофон не можете ниту преку USB, затоа прашувам, овој макбок не е погоден за студио за снимање.

  Се надевам дека некој може да ми помогне во решавањето на овој проблем.

  Со почит

 3.   Франческ Бокерас dijo

  Честитки!
  Ја пишувам својата докторска теза. Треба да пишувам многу, но јас сум малку несмасен и бавен. Дали има програма за мојот MacBook Air што може да го препознае мојот глас и да го напише она што му го диктирам на екранот, директно во датотеката Word што ја користам?
  Тезата ја пишувам на каталонски јазик.
  Ви благодарам многу.
  Со почит, Ф. Бокерас

 4.   Бланка dijo

  Здраво Франческ
  Дали ја најдовте програмата за снимање на вашиот глас во документ со збор?
  Исто така, морам да пишувам многу
  Благодарам
  Бланка

 5.   Франческо dijo

  Здраво Бланка:

  Во моментов не ја најдов програмата за снимање глас во формат за пишување директно во Вотд. Willе мора да продолжиме да гледаме.

  честитки
  Франческо

 6.   miguel20 dijo

  здраво, имам проблем со гаражниот опсег 3. Сакам да снимам глас на некои основи на други инструменти веќе снимени. Имам брз песна и микро акк перцепција 220, и кога ќе се обидам да го снимам гласот во гаражата, програмата го препознава микрофонот, но не го надгледува ... Го погледнав во преференциите, зедов да видам дали е скршен итн ... но ништо од тоа, дали некој може да ми го реши проблемот?

 7.   јака101 dijo

  Проверете дали е активиран фантомот (48v) на маудио за напојување на микрофонот, дали тој модел е напојуван.
  проверете дали влезниот канал е надворешен интерфејс на маудио. Ова го имате во опсегот на аудио опции.
  Јас не го тестирав интерфејсот, но знам дека е поддржан од јадрото на аудио компјутерот, па затоа треба да работи без проблеми и без да треба да ставам дополнителни драјвери

 8.   излив на крв dijo

  Здраво, го имав истиот проблем, и за да поврзам професионални микрофони или дури миксер, купив USB аудио картичка, наречена imic, од грифин и функционираше прекрасно

 9.   микел dijo

  Здраво, само што купив мак про и би сакал да знам дали некој ја најде програмата за снимање и дали е напишана директно со збор или отворена канцеларија.Одам на универзитет и би било многу добро за мене

 10.   Супи dijo

  Имам и Имик, со години, и одлично се снаоѓам. Тоа е мал гаџет, не му требаат драјвери затоа што Mac го препознава веднаш и можете да поврзете кој било микрофон. Како софтвер го користам RecordPad, кој генерира mp3 датотеки, и ми работи одлично. Поврзувам некои слушалки со микрофон од Лабтек и влечам, за да снимам со скоро, или скоро, професионален квалитет.

 11.   грабар dijo

  Имам mac osx веќе 6 месеци, сакам да снимам во гаражната група глас на некои претходни траки што веќе ги имам креирано, (бас, удирања, јамки ...), сега сакам да видам на кои начини таму треба да го снимам гласот, ако добијам микрофон (кој?) и дека гласот е вметнат со другите веќе песни или го ставам веќе снимен во mp3 (или што и да е подобро) и го ставам директно како уште еден патека.

  И, кој е начинот да се добие најдобар квалитет на звукот?

  Јас сум несмасен и ми треба помош ... итно.
  1000 благодарам однапред

 12.   јака101 dijo

  Ако сакате да пеете, најдобро е да набавите мал миксер и добар микрофон. Може да ја ставите табелата преку влезниот ред на вашиот Mac.
  Сними, подобро од гаража, на нова патека.

 13.   Едгар Гарсија dijo

  Извинете прашање имам миксер и имам 8 dj аудио интерфејс, но не знам како да снимам глас на mac преку интерфејсот, ве молам помогнете

 14.   јака101 dijo

  Јас не го познавам аудио 8 диџеј интерфејсот, но гледам дека овде тие зборуваат за тоа http://www.native-instruments.com/forum/showthread.php?t=72794

 15.   Луис dijo

  Имам проблем, одам во системски преференции> звук> влез и ја имам само опцијата за внатрешни микрофони, ја немам опцијата за внесување аудио линија

  некој може да ми помогне

  Имам macbookpro 13 ″ со леопард оперативен систем

 16.   Никта dijo

  бран !! Имам 13 ″ macbook pro со леопард и би сакал да најдам начин да пишувам преку микрофонот. Морам да пишувам многу и би било корисно ако компјутерот напиша сè што велам. тоа би ми заштедило денови! Би бил многу благодарен на секој што може да ми помогне

 17.   јака101 dijo

  Може да зависи од моделот cakewalk, но во принцип да, најдобро е да го однесете модулот кај препродавач на јаболка во вашата област за да го тестирате и да видите како работи.

 18.   ТОНИЈА dijo

  Здраво, би сакал да го знам квалитетот на снимање на mac, во моментов имам пентиум 4, со добар микрофон и звучна картичка roland cakewalk, но сметам дека квалитетот на снимањето е многу непроверен. Може ли да ја користам звучната картичка со IMAC? компатибилен е?
  Ви благодариме.

 19.   Алциди dijo

  Ви благодариме за вашата помош, со месеци се борев мојот Mac да го препознае надворешниот микрофон и сега знам зошто не успеа благодарение што помогнавте на многумина ... во светот.

 20.   далија dijo

  Здраво, имам проблем, мојот макбук не го препознава микрофонот на слушалките и веќе го проверив со мојот iPhone и ако работи како што тоа го правам, треба да се видат преференциите ... помош

  Патем ми треба за да диктирам текст на збор ... Јас го имам Диктатот Macspeech ... тоа е малку скапо, но мислам дека вреди, исто така имам многу да напишам ...

 21.   ѓубриво dijo

  За што вреди, ми се вртеше од иста работа. Aboutе купам USB слушалки за да можам да направам видео конференција кога одеднаш, читајќи го упатството за Mac Pro, сфатив дека предниот аудио излез на слушалките овозможува поврзување на 4-насочен приклучок за слушалки со микрофон, на пример оној што доаѓа со iPhone. Со ова ќе имате микро, и многу поевтино. Се најдобро.

 22.   нека е dijo

  Итно, ми треба помош. Имам макбук, миксер за алиен и топлина и микрофон АКГ и сакам да направам снимка преку USB и нема да ми дозволи да ја слушнам веќе снимената прва трака, т.е. трака кога ќе отворете го вториот канал и поврзете го USB. првата патека застанува и не ме остава да ја слушам, помогни ми, ќе ти благодарам цел живот, ти благодарам.

 23.   Aака101 dijo

  Според софтвер. Логик про и гаражен бенд ви дозволуваат да го направите тоа. Логиката е најдоброто што постои за Mac и сигурно работи добро со вашата картичка.

 24.   Франко dijo

  Итна помош !!! Снимам говор на мојот мини мак кој нема повеќе аудио излез за звучник или слушалки, тоа го правам со адаптер за USB и на ова го поврзав микрофонот, па дури и слушалките, квалитетот не е лош, но има бучава од подот што би сакала да ја избришам, ве молам да ме препорачате, итно е ... Благодарам однапред

 25.   јака101 dijo

  Тест со поврзување на кој било надворешен метален дел од микрофонот или адаптерот со земја. Ако ова не ја елиминира бучавата, треба да го смените уредот за повеќе професионалец.

 26.   искрен dijo

  Пријател, како ми препорачуваш да воспоставам врска со земја? Со некој кабел или нешто друго? Ви благодариме за вашата помош…

 27.   Ангел Гонзалес dijo

  Треба да снимам во гаражна група со надворешен микрофон и електрична гитара, но macbook pro има само аудио излез. Прочитав дека е излез / влез и можете да го вклучите во панелот за преференции на звукот, но гледам каде да го сторам тоа.
  Може ли некој да ми помогне?

 28.   Хуан Алмер dijo

  Здраво, за да добиете аудио на Mac, можете да купите микрофон со USB влез, во Мексико, има од 800 пезоси во центарот на Мексико Сити или можете да ги купите преку Интернет. само проверете дали ја следите следната патека 1-системски преференции 2 аудио 3 изберете USB влез, се разбира кога веќе го имате поврзан микрофонот. Секој пат кога снимаат со гаража, ќе мора да го сторите истото, но овој пат одите на „преференции“ на Гараџенбанд, јас ќе отворам јазиче, на втората икона пишува аудио / MIDI и таму избирате влез на УСБ. USB микрофоните имаат вграден мал интерфејс кој се напојува со USB. аудио-звукот што ќе го имате очигледно ќе биде подобар од оној на вградениот микрофон, но сепак нема да биде како оној на професионален аудио штанд. Ако сакате подобро аудио, ќе мора да инвестирате во интерфејс со USB излез и микрофон ... не го комплицирајте купувањето на USB микрофон, има многу брендови, сите ќе се слушнат подобро од интегрираното аудио, честитки

 29.   Лурдесвисинг dijo

  Ви благодарам

 30.   Винсент dijo

  Имам mac pro 13 и планирам да снимам песни со воведување на аудио од конзола што има USB излез, во конзолата планирам да инсталирам добар микрофон, прашувам дали ќе работи…. Ја молам вашата помош.

 31.   Ангел Фернандез Мартинез dijo

  Поминав курс по англиски јазик по методот Вон. Досега, снимањето на мојот глас во вежбите што требаше да ги работам функционираше добро. За ова ме замоли да го активирам Adobe Flash. Но, одеднаш нема да ме поддржи иако го инсталирав повеќе пати. Дали има друг начин да се користи друга апликација за снимање на гласот во рамките на курсот?

 32.   Еј dijo

  Ви благодарам многу што сега можам да снимам.