Како да направите слики од екранот во OS X во формат JPG по природен пат

формат на фаќање-osx-jpg

Долги години сум корисник на Виндоус и морам да признаам дека снимањето слики од екранот во различните верзии на оперативниот систем Мајкрософт е непријатно бидејќи секогаш морам да прибегнувам кон апликацијата за исечоци или да кликнам на копчето за снимање на екранот за подоцна да го залепам во Paint и креирајте ја датотеката со фаќањето. Но, бидејќи користам и OS X, она што порано го мразев на Виндоус, сега го сакам на МекБидејќи за да снимам скриншот од целиот екран или дел од него, треба само да ја притиснам комбинацијата на копчиња CMD + SHIFT + 3 или CMD + SHIFT + 4, соодветно.

Досега сè е точно. Проблемот што секогаш го имав е форматот во кој е зачувано снимањето, стандардно во PNG. Форматот PNG нуди повисок квалитет на слика што влијае на крајната големина на датотеката, што во многу случаи за употреба што го правам на зафаќањата, прикачувајќи ги на блогот, е контрапродуктивно, бидејќи забави го времето на вчитување на објавите каде што ги вклучувам. Идеален формат за снимање што подоцна морам да го поставам на Интернет е JPG, поради неговата поголема компресија и помалку простор, секогаш имајќи предвид дека сликата не е заматена од прекумерна компресија.

Фотографирајте слики од екранот во формат JPG во OS X

слика-снимки-osx-во-jpg-формат

 • Прво се креваме нагоре Терминал. Можеме да пристапиме директно со кликнување на лупата која се наоѓа во горниот десен агол и внесување на терминал.
 • Откако ќе се отвори продажбата на терминалот ќе го напишеме следниот текстстандардно напишете com.apple.screencapture тип jpg
 • Следно го затвораме прозорецот на Терминалот и ајде повторно да го навредиме Мек.

Но, она што го сакаме е да се сними во формат TIFF, другиот формат што тој исто така го поддржува, ние мора да го смениме jpg во tiff и да го рестартираме компјутерот, така што промените се направени во системот и од тој момент сите снимања се прават во форматот што го избравме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Глобетротер65 dijo

  Ви благодариме за советот.