Како да го фатите екранот на Apple TV на вашиот Mac

Инсталирање на QuickTime

Постојат многу причини зошто може да инвестирате во кабел УСБ-тип Ц. за новиот Apple TV. Една од најубедливите причини е тоа што ви овозможува USB кабел Type-C снимајте видео-излез од Apple TV, а со тоа и фати екран на Apple TV. Снимањето на екранот на уредот како што е iPhone или iPad во QuickTime прво беше воведено во Yosemite OS X, а сега е можно да се сними и екранот на Apple TV, ние ви покажуваме чекор по чекор како да го направите тоа.

снимање екран јаболко телевизија

Чекор 1: Поврзете го Apple TV со вашиот Mac користејќи a USB кабел Type-C.

Чекор 2: Стартувај го QuickTime.

Чекор 3: Кликнете Датотека → Снимање на ново видео.

нов плеер за брзо снимање видео

Чекор 4: Кликнете на опаѓачкото мени веднаш до копчето за снимање и изберете Apple TV за камера и микрофон.

фати екран јаболко телевизија

Чекор 5: Кликнете на копчето "Сними" за да започнете со снимање.

Чекор 6: Откако ќе завршите со снимање, кликнете на копчето Стоп.

Чекор 7: Кликнете Датотека → Зачувај за да го зачувате вашиот запис.

Забележете дека вие нема да може да снима содржини заштитени со HDCP, што се користи во некои апликации за видео-стриминг. Како и да е ќе можете снимајте слики од играта и интерфејсот на новиот Apple TV. Ние ги искористивме можностите за снимање на видео QuickTime во многу наши упатства, во оваа статија на нашиот колега Jordорди тој го објаснува тоа совршено "Снимањето на вашиот екран на Mac е многу лесно со QuickTime", и ако сè уште сте во OSX Yosemite и сакате да го снимите екранот на вашиот iOS уред, во овој линк ние ве учиме како да го направите тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Норман астете dijo

    Запрете го со Apple TV, ако никој не го купи тоа wea ... MAC тоа е друга приказна