Како да споделите „Време за проследување“ помеѓу уредите Mac и iOS

Користете време

Една од опциите што ги имаме на располагање е да видиме време на употреба на нашиот Mac. Оваа опција нуди добар број информации за да ги видиме часовите пред кои сме пред нашиот Mac, а тоа се апликациите што ги користиме најмногу, времето на мирување на компјутерот и неколку интересни информации.

Па, постои опција во која можеме да ги споделиме податоците зачувани во Времето на користење на нашиот Mac со останатите iOS уреди. Сè што ни треба е да ги имаме овие тимови иста сметка за јаболка, Apple ID и најавете се со нашата сметка iCloud.

Користете време

Како да споделите или не споделувате Mac Airtime со iOS уреди

Ова е многу лесно за управување со Mac и за ова едноставно треба да пристапиме до Системски преференции - време на користење и директно кликнете на долната опција на колоната од десната страна каде можеме да ја видиме опции. Само кликнување на него се отвора прозорецот во кој ќе можеме да управуваме со опцијата за споделување на времето на употреба.

Кога не допираме ништо, оваа опција е активирана од потекло, така што ќе ги видиме споделените податоци на нашите iPhone, iPad, Apple Watch и други уреди на Mac и обратно. Кутијата може да се активира или деактивира според преференциите на секоја од нив, но за да се знаат сите податоци со поголема перспектива, секогаш е подобро да се одржува активно. Тоа веќе зависи од тебе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.