Како да споите две фотографии на Mac

Спојте две фотографии од страници

Денес сакаме да споделиме со вас една од задачите што можеме да ги извршиме со нашиот Mac, онаа на спојте две или повеќе фотографии лесно и брзо. Во овој случај, постојат неколку алатки и опции што ги имаме на располагање на нашиот Mac за извршување на оваа задача, сега ќе резимираме некои од нив во ова упатство.

Можно е оваа задача да им е веќе позната на многумина од вас, но во некои случаи сигурно ќе биде позната Добро е да се знаат алатките или апликациите што ги имаме на располагање во macOS за да се придружат две фотографии или слики директно на нашата опрема.

Како да споите две фотографии на Mac

Како што рековме на почетокот, ова може да изгледа како навистина комплицирана задача ако не ги знаете алатките што веќе ги имате инсталирано на вашиот компјутер. И дали сите Mac нудат можност за залепување две слики без потреба од апликации од трети страни.

Првото нешто што ни паѓа на ум на повеќето од нас кога се обидуваме да уредиме слика или скриншот е да ја отвориме алатката Преглед на Mac. Оваа опција, за жал, не нуди механизам за спојување две фотографии во моментот, така што треба да се погледне малку подалеку и одете на друга домашна апликација на Apple, Pages. Сигурно многумина од вас се изненадени со него, но сосема е точно дека тие се наједноставната, најбрзата и најефективната опција за залепување две фотографии во нашата најголема потреба од апликации од трети страни.

Користете страници за да споите две фотографии

Придружете две фотографии

Првото нешто што треба да направиме е да пристапиме до апликацијата Pages, за ова, доколку ја немаме, можеме да ја преземеме целосно бесплатно на нашиот компјутер од App Store. Откако ќе го инсталираме на нашиот Mac, го извршуваме и едноставно отвораме нов празен документ.

Сега ја имаме во нашиот тим апликацијата отворена за да се приклучат на овие две слики, таа е толку едноставна влечете директно од нашата работна површина или од папката каде што се фотографиите во празното поле. Откако ќе ги имаме во апликацијата, едноставно мораме да ги прилагодиме мерењата и за ова ќе селектираме со покажувачот над секое.

Потоа, откако ќе се прилагодат мерењата, можеме да ја зачуваме датотеката со сликите или фотографиите веќе прикачени на нашата работна површина директно или во саканата папка. Оваа задача е навистина едноставна со Pages, па затоа прво ви ја препорачуваме на сите вас користете ја оваа апликација на Mac за оваа и многу други задачи.

Можам лично да кажам дека ја користам оваа алатка за шиење фотографии бидејќи сметам дека е многу удобен и лесен за употреба, а најдоброто од се е што не губи квалитет и може да се уредува по ваш вкус. Логично, секој корисник е различен, но треба да знаете дека со Pages можете да ја извршите оваа акција.

Валидни се и Pixelmator Pro, Photoshop и слични апликации

Пикселматор 2.0

Логично, кога ќе почнеме да бараме на пазарот апликации за уредување фотографии за опцијата за спојување на две фотографии, ни е многу полесно. И дали е тоа денес има многу апликации кои ја нудат оваа опција за уредување фотографии.

Pixelmator Pro е еден од најпопуларните во последно време меѓу корисниците на екосистемот macOS (исто така и за iOS) бидејќи е достапен со прилично разумна цена и нуди многу опции за уредување фотографии. Логично, оваа апликација не е само за спојување на две фотографии, туку служи и како уредувач на слики за подобрување на квалитетот, осветленоста итн. Во оваа смисла, уредувањето на фотографиите со помош на Pixelmator Pro е едно од најдобрите за овој тип на алатка.

Во овој случај апликацијата Pixelmator Pro нуди бесплатна пробна опција за оние кои сакаат да ја преземат апликацијата. Можете да ја преземете оваа апликација и да ја испробате потполно бесплатно, мораме да пристапиме до неа директно од вашата веб-страница или од самата продавница за апликации за Mac, Mac App Store.

Од друга страна, важно е да се напомене дека пред извесно време некои корисници ја користеа алатката macOS Preview за да ја извршат оваа задача за спојување фотографии, но тоа не беше лесно и бараше премногу чекори. Со апликациите што ги имаме денес на располагање, многу е полесно да се изврши задачата со Pixelmator Pro, Photoshop или дури и со самите матични страници на macOS, отколку лично Сè уште мислам дека тоа е најдобрата опција ако треба да ја извршите оваа задача на време а не на повторлив начин.

[Бонус] Апликација Picsew за уреди со iOS

За сите оние кои го користат iPhone за ваков тип на дејствување, можеме да истакнеме меѓу сите апликации достапни на Picsew. Оваа апликација ја познавам долго време и навистина е една од оние што најмногу ги користам директно од мојот iPhone или iPad. Станува збор за апликација која има долга историја во Apple App Store, па затоа не е нова апликација која може да предизвика грешки или проблеми.

Во овој случај апликацијата неодамна доби ажурирање оставајќи го на 3.8.1 до сите корисници. Исправи некои проблеми откриени во претходната верзија и директно подобрувања што беа имплементирани една недела претходно, како што е извоз во PDF или подобрувања во оптимизацијата на апликацијата.

Како се користи Picsew

Придружете се на две фотографии од Picsew

Оваа апликација е навистина едноставна за користење од секој корисник кој ја има преземено на својот iPhone. Откако ќе се отвори директно, корисникот има можност за изберете помеѓу секоја од вашите слики од галеријатаОва може да се измени од поставките на апликацијата, кои воопшто не се целосни.

Откако ќе се изберат фотографиите на кои сакаме да се придружиме, едноставно ја даваме опцијата што се појавува подолу вертикално или хоризонтално. Самата апликација ќе ја изврши работата на едноставен начин и за момент ќе ја имаме фотографијата поставена рамо до рамо. Заштедуваме во галеријата и толку. Оваа апликација е целосно автоматска и ја извршува задачата за нас. Доколку сте еден од оние кои многу ја користат оваа функција, без сомнение оваа апликација може да биде од голема помош.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.