Како да ставите видео во брзо движење на Mac

Забрзајте ги видеата на Mac

Семејните видеа се неиздржливи, освен кога се нивни. Никој не сака да оди кај пријател за да може да ги види сите фотографии и видеа што сте ги направиле на последниот одмор. Кога овие видеа се наши, ако сакаме да направиме видео за резиме, треба да гледаме часови и часови (во зависност од бројот на видеа што сме ги снимиле) за да ја пронајдеме содржината што сакаме да ја споделиме.

За да ја направиме оваа задача многу полесна, а пред се побрза, најдоброто што можеме да направиме е да ги ставиме видеата во брза камера, со цел лесно да го пронајдеме точниот момент што сакаме да го додадеме во нашата компилација. Ако сакате да знаете како да ставите видео во брзо движење на Mac, Ве поканувам да продолжите да читате.

Аспект што мора да го земеме предвид кога ги ставаме видеата во брзо движење е целта. Односно, ако сакаме да го забрзаме видеото само за да го најдеме моментот што сакаме да го вклучиме или ако, напротив, сакаме да го забрзаме видеото и да го зачуваме вака, односно забрзано.

Видеата со брзо движење можат да генерираат, во многу прилики, комични моменти кои со нормална брзина немаат ниту значење ниту благодат, па ако не сте ја разгледале оваа опција, треба да ја земете предвид.

iMovie

iMovie

Уште еднаш треба да зборуваме за iMovie, бесплатниот уредувач на видеа на Apple, ако треба да работиме со видеа. Со iMovie, не само што можеме да ја забрзаме репродукцијата на видеата, туку и можеме да ги зачуваме забрзаните видеа да игра на кој било играч.

iMovie ни дозволува изменете ја брзината на видеата, наречени клипови во апликацијата, независно. Тоа е да се каже, не е неопходно да се менува брзината на репродукција независно од секое видео, да се извезува и да се додаде во резимето видео што го правиме.

Ако сакаме да ја измениме брзината на репродукција на клипот во iMovie, првото нешто што треба да направите е изберете го предметниот клип.

Следно, ќе се прикаже мени со опции, мени што ни овозможува да правиме операции за уредување со тоа видео. Во тоа мени мораме кликнете на иконата што покажува брзинометар и го прикажува името Speed.

Потоа ќе се прикаже ново мени. Во тоа мени, во опцијата Брзина, мора да играме со различните поставки додека не ја најдеме вистинската брзина што ја бараме.

Сите промени што ги правиме тие се реверзибилни, иако го зачувуваме проектот, па можеме да ги испробаме сите опции кои не интересираат за да можеме да ја забрзаме или забавиме репродукцијата на видеото.

Кога го репродуцирате видеото побрзо, во зависност од избраната брзина, аудио може да не се разбере. Во овие случаи, најдоброто што можеме да го направиме е отстранете го звукот од видеото. Овој процес можеме да го направиме и со iMovie без да прибегнуваме кон апликации од трети страни.

Како што споменав погоре, овие промени ќе влијаат само на избраниот клип не целиот проект.

Оваа апликација, исто така, еДостапен е и за iPhone и за iPad, со истата функција, па ако снимате на iPhone, можете да ги забрзате видеата директно на вашиот мобилен без да мора да ги префрлате на вашиот Mac.

VLC

VLC репродуцира брзо видео

Повторно зборуваме за VLC, како што секогаш велам, најдобар видео плеер на пазарот за секоја од мобилните и десктоп платформите на пазарот, не само затоа што е компатибилен со секој од форматите, туку и затоа што е целосно бесплатен и со отворен код.

VLC е сè во едно. Покрај тоа што ни дозволува да репродуцираме кое било видео или музичка датотека, исто така вклучува и дополнителни функции како што е можноста за отстранување на аудио од видео, преземете видеа на YouTube...

Во однос на опциите за репродукција, VLC ни дозволува забрзајте ја репродукцијата на видеото, иако не можеме да го извеземе резултатот во датотека како да можеме да го правиме со iMovie, така што оваа апликација е идеална да се најде во клиповите од видеата што сме ги снимиле и кои сакаме да ги вклучиме во резиме видео.

до забрзајте ја репродукцијата на видео преку VLC, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

 • Откако ќе го отвориме видеото со апликацијата или од апликацијата, одиме во менито Репродукција се најде на врвот на апликацијата.
 • Во ова мени ја бараме опцијата Брзина и изберете Побрзо или Побрзо (точно). Оваа последна опција ни овозможува да ја прилагодиме брзината на репродукција да биде поголема или побавна.

Ти можеш преземете VLC потполно бесплатно за macOS преку овој линк.

Симпатичен рез

Симпатичен рез

Друг уредувач на видеа, за кој претходно зборувавме и во Soy de Mac што можеме да го користиме за уредување видеа ако нашиот Mac не е компатибилен со iMovie, тој е Cute Cut, тоа е Cute Cut. Оваа апликација, во својата бесплатна верзија, ни овозможува да ја измениме брзината на репродукција на видеото.

iMovie бара macOS 11.5.1 за да ужива во сите функции што ги нуди, сепак, можеме преземете постари верзии на компјутери кои се управувани од претходните верзии, но со ограничување.

Ако вашиот тим е стар неколку години, повеќе од една деценија, на пример, веројатно е дека не може да преземете iMovie во ниту една од неговите верзии.

Cute Cut, работи од OSX 10.9Како што можеме да видиме во описот, верзија која беше лансирана пред повеќе од 20 години на пазарот.

до изменете ја брзината на репродукција на видео со Cute Cut, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

 • За да ја забрзаме или забавиме репродукцијата на видео со Cute Cut, мораме, како и кај iMovie, изберете видео песна што сакаме да го забрзаме.
 • Следно, се упатуваме кон горе десно од апликацијата, каде што се прикажани сите прилагодувања што можеме да ги направиме со избраниот клип.
 • Во овој дел, побарајте бирачот прикажан веднаш до зборот Брзина и поместете го надесно за да ја зголемите брзината на репродукција.

Како и кај iMovie, со Cute Cut можеме да ја измениме брзината на репродукција на секое видео или клип на независен начин, без да влијае на целото видео.

Ограничувањето што го наоѓаме во бесплатната верзија е дека можеме само уредувајте видеа со максимална должина од 60 секунди и дека е вклучен воден жиг.

Cute CUT - Movie Maker (линк на AppStore)
Cute CUT - Movie Makerслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.