Како да ги заштитите апликациите на вашиот Mac со лозинка

Заштитете ги апликациите за пристап Mac

Ако барате метод да ставете лозинка на вашите апликации на Mac, за да не може никој освен вас да отвора одредени апликации, дојдовте до вистинската статија. За жал, Apple не ни нуди метод за извршување на оваа акција, па затоа сме принудени да прибегнуваме кон апликации од трети страни.

Сепак, она што Apple ни го нуди е ограничување на употребата на одредени апликации креирање кориснички сметки. Иако оваа опција не е толку брза и едноставна како што може да биде една апликација, таа е идеална опција да ги спречиме нашите деца да пристапат до одредени апликации или игри доколку не сме со нив.

Applocker

Applocker

Во Mac App Store можеме да ја најдеме апликацијата AppLocker, апликација која ни овозможува да воспоставиме лозинка за која било апликација што сме ја инсталирале на нашиот компјутер, вклучувајќи ги и оние што Apple ги вклучува природно, како што е Safari.

Но, дополнително, ни овозможува да користиме други методи за отклучување пристап до апликациите што сме ги блокирале, како што е користење на Touch ID, преку блискиот личен уред како што е Apple Watch или кога сме поврзани на Wi-Fi мрежа -Фи утврдено.

Благодарение на оваа апликација, можеме да го заштитиме пристапот до одредени апликации во нашето семејно јадро, во работната средина, ако за момент го напуштиме нашиот Mac додека не посетувате дома... На овој начин никој не може да пристапи до личните информации кои не сакаме да споделуваме со другите.

Што не ни дозволува да го заштитиме пристапот до директориумот со лозинка. За да додадете лозинка во директориумот, не е неопходно да се прибегнувате кон апликации од трети страни, бидејќи овој процес можеме да го спроведеме природно без да мора да инсталираме некоја апликација, преку процес што ви го прикажуваме подолу.

Што ни нуди AppLocker

 • Заштитете ги апликациите со лозинка на вашиот Mac
 • Допир проект: Отклучете ги апликациите со отпечаток од прст
 • Bluetooth-ID: Автоматско отклучување на апликациите кога вашиот личен уред (на пример, телефонот) е блиску до вашиот компјутер (на 5 метри, 15 стапки)
 • ID на мрежата: Отклучете ги апликациите кога се поврзани на претпочитаните Wi-Fi мрежи (на пример, вашата домашна или канцелариска мрежа)
 • Историја на пристап: проверете кога е пристапен до вашите заштитени апликации
 • Многу лесен за употреба и не бара никаква конфигурација.
 • Блокирајте го пристапот до апликациите што сакате да ги држите приватно од семејството, пријателите или соработниците

Како работи AppLocker

Applocker

Откако ќе ја преземеме апликацијата преку оваа линк, првиот пат кога ќе ја отвориме апликацијата ќе не покани да напишеме лозинка, лозинка која мора да ја запомниме за да можеме да пристапиме до апликацијата и тоа е исто за да можеме да го отклучиме пристапот до заштитените апликации.

Следно, кликнуваме на знакот + за да ги додадеме сите апликации што сакаме да ги заштитиме со лозинка. Бесплатната верзија ни овозможува само да го заштитиме пристапот до апликација.

Откако ќе додадеме лозинка на апликацијата, ја стартуваме за да провериме како таа бара да ја внесеме лозинката на апликацијата за да пристапиме до неа.

AppLocker е достапен за преземање целосно бесплатно. Апликацијата вклучува купување во рамките на апликацијата, купување кое има цена од 9,99 евра и ни овозможува да го отклучиме утврдениот лимит на пробната верзија. Апликацијата бара минимум macOS 10.11.

AppLocker • Апликации за заклучување со лозинка (AppStore Link)
AppLocker • Апликации за заклучување со лозинкаслободен

Да се ​​земе предвид

AppLocker не е системска апликација. Ова ни овозможува затворете ја апликацијата и оневозможете ја нејзината функција. Со други зборови, ако ја затвориме апликацијата од горната лента со мени, заштитата со лозинка што можевме да ја вклучиме во апликациите ќе престане да работи.

Препорачливо е да се знаат овие информации, бидејќи, во зависност од ако вашата околина е компјутерска писмена или не, тие можат без проблем да ја заобиколат заштитата што ја нуди апликацијата AppLocker.

AppCrypt

AppCrypt

Друга интересна апликација за заштита на неовластен пристап до апликациите е AppCrypt. AppCrypt не само што ни овозможува да додаваме лозинка на апликациите, туку ни овозможува и да го ограничиме пристапот до апликациите или веб-страниците, како да е родителска контрола.

Што ни нуди AppCrypt

 • Заклучување со лозинка која било апликација на вашиот Mac, како што се Photos, Notes, Evernote...
 • Пријавете ги неуспешните обиди за отворање блокирани апликации со датум, време и фотографии од натрапниците
 • Заклучете ги веб-страниците и веб-страниците со лозинка
 • Вклучува функција за закажување за блокирање апликации и веб-локации во одредено време
 • Помогнете да се спречи неовластен пристап до вашите апликации
 • Помогнете да ја заштитите вашата приватност
 • Може да се користи за продуктивност и родителска контрола
 • Лесен за користење

Како функционира AppCrypt

Работата на апликацијата е сосема иста како и AppLocker. Откако ќе ја инсталираме апликацијата, кога ќе ја извршиме за прв пат, таа ќе ни побара лозинка за да го заштити пристапот до оваа апликација и сите оние до кои сакаме да го заштитиме пристапот.

AppCrypt е достапен за вас преземете целосно бесплатно, сепак, тоа е пробна верзија за да можеме да провериме дали апликацијата се прилагодува на она што го бараме.

Ако ни се допаѓа, можеме купете ја апликацијата за 29,99 долари. Ако купиме 2 или 5 лиценци, крајната цена на секоја се намалува на 22,49 односно 15,98 долари.

Единствената негативна точка е тоа што апликацијата тој е поддржан само од macOS 10.12 Monterey.

Да се ​​земе предвид

AppCrypt

Како и AppLocker, AppCrypt не е системска апликација, така што со соодветно знаење, можеме да ја заобиколиме нејзината работа со затворање на апликацијата од горната лента на macOS.

Иако, за разлика од претходната, можеме да спречиме иконата да се прикажува на врвот, па ќе го отежне затворањето на апликацијата и заобиколувањето на заштитата за пристап до апликацијата.

Користење на кориснички сметки

 

Наједноставниот метод за спречување на некои корисници да имаат пристап до одредени апликации на нашиот Mac не е само користење лозинка за заштита на пристапот до неа, туку и создавање различни кориснички сметки.

На овој начин, можеме да креираме сметки за другите луѓе во нашата околина да можат да го користат Mac, но само апликациите што претходно сме ги воспоставиле, а не целиот сет на апликации.

Покрај тоа, можеме да ја ограничиме употребата на одредени часови или во одредено време. Иако оваа функционалност е наменета за семејна употреба, нејзината работа може совршено да се екстраполира на работното место.

Се разбира, ако секој пат кога ќе станете од столот, не го суспендирате компјутерот, секој што ќе помине може да пристапи до вашата сметка и да стартува која било апликација покрај пристапот до целата содржина што сме ја складирале на неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.