Како да управувате со вашите читани книги во iBooks

Апликацијата iBooks за iPhone е одличен начин да ги зачувате и читате вашите омилени книги и pdf. Во продавницата iBooks можете да ги најдете најновите новости во дигитален формат и од сите жанрови што може да ги прочитате и на вашиот iPhone или iPod Touch, како и на вашиот iPad или Mac. Но, ако сте вистински јадечи на книги, тоа е многу лесно за вас да изгубите трага за тоа кои книги веќе сте ги прочитале или кои наслови чекаат iBooks не ви дозволува да ги филтрирате книгите со читање и непрочитано, но можете да креирате колекции за подобро организирање на списокот за читање.

За да го направите ова, отворете ја апликацијата iBooks и одете во делот "Мои книги" долниот лев дел од екранот. Кликнете на името на колекцијата на врвот, во овој случај „Сите“.

Како да управувате со вашите книги во iBooks

Кликнете на „+ Нова колекција“, што се појавува на дното обележано со сини букви и дајте му име, на пример, „Прочитај“ и потоа кликнете „ОК“.

IMG_8414

IMG_8415

Сега можете подобро да ги организирате вашите книги со преместување на веќе изедените книги во колекцијата „Прочитај“. Сè што треба да направите е да притиснете „Избери“, да ги изберете сите веќе прочитани книги, да притиснете „Премести“ и да ја изберете новата колекција „Прочитај“.

Исто така, можете да го следите истиот процес за да создадете колекција на „Непрочитани“ и на тој начин ќе имате уште појасна колекција на книги.

IMG_8416

IMG_8417

И ако имате iPhone 6s или 6s Plus Можете исто така да користите 3D Touch на книга и таа ќе ви каже дали сте ја започнале, дали сте ја завршиле, дали е нова или процентот на читање што го имате.

Запомнете дека во нашиот дел Упатства Имате на располагање огромна разновидност на совети и трикови за сите ваши уреди, опрема и услуги на Apple.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.