Како да управувате со екстензии на Safari во macOS Монтереј

macOS Монтереј

Еден од најдобрите прелистувачи за нашите Mac компјутери е без сомнение мајчиниот од Apple. Safari го собира најдоброто од Apple на вашите сопствени уреди. Ако сакаме целосно да ги искористиме предностите од тоа, мора да научиме да управуваме со екстензии на прелистувачот. За да го направите ова во macOS Монтереј начинот да се направи тоа е што ќе ви кажеме подолу.

Ако сакаме да го извлечеме максимумот од сопствениот и мајчин прелистувач на Apple, Safari во macOS Monterey, со додавање на некои функции, најдоброто што можеме да направиме е да додадеме серија наставки. Со macOS Big Sur, Apple им го олесни наоѓањето на овие во Safari за корисниците, додека им олесни на програмерите да креираат или да пренесуваат екстензии на прелистувачот. Со macOS Monterey не е значително променет, така што не сме навикнати на првото, веднаш ќе се навикнеме на второто.

На macOS, екстензии на Safari се третираат како апликации. Можете да најдете и инсталирате екстензии на Safari од Mac App Store. За да го направиме ова, треба да ги следиме следните чекори:

 1. Отвораме сафари на вашиот Mac
 2. Ние правиме кликнете на копчето Safari во горната лента со мени
 3. Тогаш кликнете на Продолжувањеs од Safari во паѓачкото мени
 4. Тоа ќе не доведе до Mac App Store, каде што можеме да прелистуваме или бараме екстензии на Safari.
 5. Кога ќе најдеме некој што ни се допаѓа, можеме само да направиме кликнете инсталирај

Имаме уште една опција која може да биде поедноставна. Ја отвораме App Store на Mac и правиме пребарување за „Safari Extensions“ или одредена апликација. Можеби ќе можете да најдете екстензии за тоа пребарување, но ние не одиме на страницата со екстензии на Safari.

Откако ќе ги инсталираме екстензиите Ќе треба само да ги активираме и почнете да работите и да уживате во нив.

 1. Избираме Safari> параметри.
 2. Кликнете на Екстензии.
 3. Го активираме полето за избор веднаш до името на наставката.

А уживајте во нив!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.