Како да уредувате говорни белешки на вашиот iPhone

На апликација Гласовни белешки што доаѓа инсталирано природно на нашите iPhone телефони, можеме да извлечеме многу од тоа, како што веќе ви кажавме во други прилики во Applelised; од снимање на интервју или час до запишување идеи за оние што се појавуваат неочекувано. Денес ќе ве научиме како да ги уредувате тие гласовни белешки за да можете да ги прилагодите и на почетокот и на крајот. И тоа е нешто неверојатно едноставно.

Уредување на гласовните белешки

Замислете дека сте присуствувале на конференција и наместо да земате белешки, претпочитавте да ја снимате изложбата со апликацијата Гласовни белешки со цел да се биде внимателен кон она што е навистина важно. Сигурно на почетокот, кога веќе го погодивте црвеното копче за снимање, микрофонот не успеа и имаше неколку секунди во кои снименото беше бескорисно. Или дека на крајот се изгубивте и снимивте уште неколку минути. Па во тој момент и од вашиот сопствен iPhone можете уредувајте ја гласовната белешка скратувајќи го и неговиот почеток и неговиот крај. Ако користите Брзо време, методот ќе ви биде многу познат.

 1. Отворете ја апликацијата Гласовни белешки и изберете ја снимката што сакате да ја уредите со кликнување на неа и на «Уреди».Како да уредувате говорни белешки на вашиот iPhone 1
 2. Притиснете ја иконата „скрати“ што ќе ја видите на десната страна.Како да уредувате говорни белешки на вашиот iPhone 2
 3. Допрете Репродукција и потоа Пауза за да ја одредите точката каде што сакате да започне да се репродуцира снимањето.

  Seeе видите две црвени линии и на левиот и на десниот крај на снимањето. Држете ја црвената линија лево и повлечете ја надесно за да ја поправите точката каде што сакате да започне снимањето. Притиснете Репродукција за да проверите дали е точна или, ако не, преместете ја оваа линија на едната или другата страна додека не се прилагоди. Сега сторете го истото со црвената линија од десната страна, овој пат влечете ја налево, за да ја поправите точката каде што ќе заврши репродукцијата. Сината линија се движи надесно за да можете да ја видите точната точка каде што сакате да ја намалите.Како да уредувате говорни белешки на вашиот iPhone 3

 4. Кога ќе завршите со посакуваните поставки, притиснете „Скрати“ за да ја зачувате вашата измена.Како да уредувате говорни белешки на вашиот iPhone 4
 5. Тогаш ќе најдете две опции. Зачувајте го изменетиот оригинал како што сте го направиле тоа (што ја отстранува претходната верзија) или зачувајте како нова снимка, така што ќе ги задржите и двете верзии. Изберете го оној што го сакате и воила! FullSizeRender

Ако сакате да дознаете повеќе за употребата на Гласовни белешки не пропуштајте:

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лорето Пино Морено dijo

  Кога ја ставам опцијата за зачувување како нова снимка, таа не ја зачувува 🙁, ја брише од списокот и го имам само оригиналот

 2.   Алма dijo

  Јас исеков погрешно гласовно белешка и она што не го сакам беше зачувано, како можам да се вратам на оригиналот? Или веќе го изгубив?

 3.   Марија дел Кармен Бернхард dijo

  Добра ноќ! Имам зачувани неколку гласовни белешки кои ја репродуцираат неколку минути и се враќам на почетокот, не знам што се случува …… како можам да го решам? Needе ми требаше одговор брзо бидејќи имам многу важен материјал за репродукција
  Многу Ви благодариме

 4.   Лорис dijo

  Здраво! Уредував гласовна белешка, уредникот беше затворен и се наоѓаше на страницата каде што се појавуваат сите мои белешки и сега не ми дозволува да ја уредувам или испраќам таа белешка. Горенаведеното да. Што можам да направам?

  Благодарам