Како да фотографирате слики од екранот со JPG во OS X

Ако не сте направиле никакви промени во вашиот Mac, можеби го забележавте тоа кога ќе го сторите тоа слики од екранот автоматски се зачувува во png формат, но можеби сакате тоа да го стори во png формат jpg меѓу другото затоа што на тој начин сликата тежи помалку. Да се ​​направи оваа промена и дека отсега сите слики од екранот се зачувуваат во jpg формат е многу лесно и денес ќе ви кажеме како да го направите тоа.

Од png до jpg на вашиот екран

Направи слики од екранот Во OS X тоа е навистина едноставно, само притиснете ја кратенката на тастатурата CMD + SHIFT + 3 за да го фатите целиот екран на компјутерот, или CMD + SHIFT + 4 за да изберете точно која област на екранот сакаме да ја снимиме и затоа не мора да отсечени подоцна. Автоматски кажано слики од екранот Тие се зачувани на нашата работна површина (освен ако не сте го измениле ова) и во png формат. Само оваа последна е она што ние ќе го менуваме правејќи од сега па натаму слики од екранот што правиме во OS X се зачувуваат автоматски во формат jpg бидејќи овој формат е покомпресиран, тежи помалку и затоа ќе биде многу покорисен, особено кога поставувате слики на нашиот блог. Квалитетот на сликата е нешто помал, но е непроценлив за употребата што обично ја даваме на снимањето.

Така што нашите слики од екранот се чуваат во формат jpg:

  • Отворен терминал, добро го барав преку Центарот на вниманието или преку Launchpad-от на вашиот Mac.
  • Копирајте и оставете ја следнава линија на текст: стандардно напишете com.apple.screencapture тип jpg
  • Затворете го прозорецот на терминалот.
  • Рестартирајте го вашиот Mac за промените да стапат на сила.

Снимка на екранот 2015-11-17 во 17.02.53 часот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.