Како да цртате белешки со iOS 9

Сметки претрпе огромно ажурирање со доаѓањето на iOS 9. Има имплементирано нови карактеристики и функции, како можност за пишување и цртање со рака, една од најистакнатите.

Ракопис со белешки

со iOS 9, апликацијата Сметки Комбинира текст, цртеж и слика и вклучува различни опции за правење белешки. Со три различни совети, линијар, гума за бришење и различни бои, тоа е прилично основна апликација за цртање, но многу ефикасна за запишување и комбинирање на вашите идеи со текст или слики.

Ако само пред неколку дена ви кажевме како да споделите веб-страница во Белешки со iOS 9, денес ќе ви покажеме како да ја користите оваа функција за ракопис за да направите скици или да пишувате текст во новата апликација Сметки.

Прво отворете ја апликацијата Сметки, изберете папка од постојните (или креирајте нова папка) и кликнете на иконата за да креирате нова белешка, идентификувана со молив и хартија лоцирани во долниот десен агол на вашиот екран.

IOS 9 Белешки

За да додадете текст, притиснете го знакот "+". Menuе се отвори мени со опции и таму притиснете го "лавра".

IOS 9 Белешки

Во рамките на оваа опција за „лавра“, цртајте или напишете рачно, изберете боја со кликнување на кругот во менито со алатки, а исто така изберете ширина за ударот. Можете да го користите копчето за назад (на горниот дел) или гумата за бришење за да ги вратите грешките.

IOS 9 Белешки

Како што можете да видите, има и владетел за да можете да цртате права или под агол. Кога сте задоволни со вашата скица, притиснете „Готово“ и вашата нова рачна белешка ќе биде зачувана во папката на Сметки претходно избрани.

IOS 9 Белешки

Подоцна, можете да пристапите до оваа белешка и да додадете друга скица, слика, текст, веб-страница и да ја споделите со кого сакате.

IOS 9 Белешки

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.