Како да овозможите или оневозможите автоматско поврзување со WiFi во macOS

MacBook Pro

Една од опциите што ги имаме на располагање во Системските преференци на нашиот Mac е онаа што ни овозможува да ја активираме или деактивираме автоматската врска со WiFi мрежа. Оваа опција е активирана стандардно во нашата опрема и можеме лесно да управуваме со неа во поставките за конекција. Со ова, она што го постигнуваме, на пример, е да можеме да ги разликуваме мрежите на еден дом или дури и на работа ни овозможува да избереме дали ќе се поврземе со мрежата рачно или автоматски.

Како да овозможите или оневозможите автоматско поврзување со WiFi

WiFi конекција

За ова ќе мора директно да пристапуваме до преференциите на системот од менито со јаболка во горната лента со мени или од иконата на лансирната табла. Еднаш Системски преференции треба да пристапиме до мрежата и во овој дел наоѓаме сè што е потребно за активирање или деактивирање на автоматската врска со мрежата WiFi.

Токму овој дел ни ја нуди опцијата и мора да кликнеме на WiFi и да ја обележиме или обележиме опцијата: Автоматски пристап до оваа мрежа. Откако ќе биде обележана, опремата автоматски ќе се поврзе со WiFi во која претходно ќе ја сместивме лозинката. Компјутерот ќе го запомни секој пат кога ќе го открие. Во спротивно, ако не е одбрана опцијата, Mac нема да се поврзе на мрежата WiFi дури и ако ја открие, ние мора да го управуваме рачно секој пат.

Уште една опција што ја имаме на располагање за управување со WiFi мрежите и што ни го олеснува поврзувањето со мрежата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.