Како да ја овозможите тастатурата за пристапност во macOS

Пристапност

Едно од подобрувањата што се имплементирани во новиот оперативен систем на Apple е поврзано со пристапноста. Овој пат ќе видиме колку едноставно може да се активира тастатурата на екранот и подобрувањата што тие ги додаваат во однос на прилагодувањето од страна на корисникот. Запомнете дека со активирана тастатура можете да навигирате во macOS без тешко користење на физичката тастатура, поддржува ленти со алатки и додатоци за пишување, како што се авто-капитализација и предлози.

Како да ја активирате тастатурата за пристапност

Сè што треба да сториме за да ја активираме оваа тастатура на екранот е да одиме директно на Системски преференци и кликнете на Пристапност. Во овој момент треба да слеземе само помеѓу опциите што ги наоѓаме во десната колона и да ја притиснеме тастатурата. Штом го имате, едноставно е како пристапот до табулаторот на горниот дел на кој пишува „Тастатура за пристапност“.

Пристапност

Ја обележуваме опцијата и тастатурата на екранот се појавува автоматски. Сега можеме да ја прилагодиме оваа тастатура според нашиот вкус и да ја прилагодиме за наша употреба. Кога сакаме ова да исчезне од екранот, едноставно одштиклирајте ја опцијата во System Preferences и тоа е тоа. Оваа нова тастатура ја додава опцијата за автоматска големина и неколку предлози што ја прават неговата употреба многу полесна за лицето пред Mac, затоа не двоумете се да искористете го ова и остатокот од опциите понудени од Apple во однос на пристапноста на нивните компјутери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.