Како да овозможите стекови на датотеки во macOS Mojave

Од минатиот понеделник, новата верзија на macOS за Mac компјутери, кои се појавија на пазарот од 2012 година, сега е достапна под името Mojave. Во Јас сум од Мек, направивме разни упатства за да покажеме кои се главните функции што ни нуди оваа нова верзија и како тие работат.

Без сомнение, една од оние што привлече најголемо внимание за време на WWDC 2018 на која беше претставен macOS Mojave, е темниот режим, а мрачен режим што е многу лесен за активирање како што ви покажуваме во оваа статија. Друга новина, особено за најнеорганизираните во функциите стекови на датотеки или стекови на англиски јазик.

Оваа функција се грижи автоматски ставете ги сите датотеки на работната површина во зависност од видот на датотеката што е. На овој начин, со активирање на оваа функција, која е природно деактивирана, можеме брзо да ја исчистиме нашата работна површина со групирање на сите датотеки заедно во купишта.

Al кликнете на секој куп датотеки, сите оние што се наредени се прикажани за да можеме да комуницираме со нив како да не се групирани. Ако сакате да ја активирате оваа функција, тогаш ќе ви покажеме како да го направите тоа.

Ако веќе имаме значителна количина датотеки на нашата работна површина, треба да одиме на празно место на нашата работна површина, да го притиснеме десното копче на глувчето или да кликнеме со два прста ако ја користиме тастатурата и да ја притиснеме опцијата Користете батерии.

Во тоа време, ќе видиме како сите датотеки ќе бидат групирани во купишта, во зависност од видот на датотеката што се. Во мојот случај, како што можете да видите на сликата погоре, macOS ги групираше датотеките во документи, слики, слики од екранот и многу повеќе. Купиштата се создаваат вертикално и не можеме да ги движиме околу работната површина, функција што Apple може да ја додаде во следните надградби.

Ако ги сакаме сите датотеки се враќаат во првобитната положбаТреба само да го направиме обратен процес и да ја отштиклираме опцијата Користете батерии. Во тоа време, сите датотеки ќе се вратат во првобитната положба

Како да групирате купишта

Како што коментирав погоре, една од функциите што macOS треба да ја вклучи во идните надградби е можноста да можете поместете ги батериите што ги создаваме околу работната маса, бидејќи се наоѓаат само на десната страна од екранот во вертикална положба, нешто што можеби не е најсоодветно за многу корисници и претпочитаат да ги поставуваат на горниот дел од екранот хоризонтално.

Иако е точно, дека опцијата батерии нема дополнителна конфигурација, macOS ни нуди низа прилагодувања за да можеме да ја нарачаме содржината што е прикажана во нив. Штом батериите се активираат во macOS, повторно притискаме со десното копче на глувчето или со два прста ако ја користиме патеката за пристап до менито каде што повторно го активираме.

Веднаш на дното е нова опција наречена Group Stacks By. Опциите за кои macOS ни ги става на располагање организира купишта со:

 • Класа
 • Последен датум на отворање
 • Датум на вклучување
 • Датум на модификација
 • Датум на создавање
 • Тагови

Кога ќе кликнете, на пример, Последен отворен датум, macOS ќе ги прикаже организираните стекови според месецот или денот во кој биле отворени последен пат. На овој начин е многу полесно да пристапите до најновите документи што ги создадовме и сме хостирани на нашата работна површина macOS.

Ако ги користиме етикетите за, батериите ќе бидат прикажани според етикетите со кои ги класифициравме датотеките, за да можеме побрзо да пристапуваме до датотеките според нашата класификација или обележување.

Како да избришете купишта датотеки

Бидејќи Apple ни нуди опција да ги групираме различните видови датотеки што сме ги лоцирале на нашата работна површина, исто така ни овозможува да ги избришеме заедно, опција што е ценета, особено ако конечно решивме да поставиме нарачка на нашата работна маса.

За да ги избришеме купиштата датотеки што ги создаде macOS при активирање на оваа функција, ние само треба преместете го оџакот датотеки во корпата за отпадоци. Кога се обидувате да ги вратите датотеките од ѓубрето, доколку беше така, тие нема да бидат групирани заедно, па ќе мора да одиме еден по еден, проверувајќи кои сакаме да ги вратиме или да ги вратиме сите на работната површина и да ги провериме батериите што ја создаде оваа опција, доколку сеуште ја имаме активирана на нашиот компјутер.

Мојот Mac не е компатибилен со macOS Mojave, но сакам да користам купишта датотеки

Како што споменав на почетокот на оваа статија, Apple ја изостави од оваа надградба целата опрема пред 2011 година (вклучена), се единствените компатибилни модели оние што компанијата ги лансираше од 2012 година. Ако сакате да уживате во оваа функција, но имате Mac кој не се смета за не-компатибилна опрема, мојот колега Jordорди пред неколку дена објави статија каде покажуваме како можеме да го инсталираме да ги искористат новите карактеристики.

Доколку немате време или желба малку да си го комплицирате животот за да можете да ги искористите новите функции што ни ги нуди macOS Mojave, мора да имате малку трпеливост, бидејќи сигурно некој развивач лансира апликација што ви овозможува да ја користите оваа функција и веројатно ќе додаде нови карактеристики за прилагодување што не се достапни по природен пат.

Како да го надградите macOS Mojave од нула

Позадина на MacOS Mojave

Да, сепак не сте решиле да ја инсталирате најновата верзија на macOS достапен за компатибилен Mac, повторно мојот колега Jordорди создаде одличен туторијал каде ви ги покажуваме сите чекори што треба да ги следите за да извршете целосно чиста инсталација на macOS Mojave.

Благодарение на iCloud, многу е лесно да направите резервна копија од сите наши датотеки. Исто така, секогаш се препорачува целосно чиста инсталација на секоја нова верзија на оперативен систем, без оглед дали станува збор за компјутер или за мобилен уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.