Како да ја видите иконата за вашиот хард диск и надворешни дискови на работната површина на Mac

osx-јосемит-икони

Една од опциите што ги имаме на располагање во OS X е постојано да ги гледаме иконите на нашите внатрешни и надворешни хард дискови, ЦД-а, ДВД-а, iPod-и или надворешни сервери на нашата работна површина. Оваа опција беше додадена одамна, поточно во OS X Lion кога Apple автоматски го отстрани прегледот на овие икони за да може да ги активира или деактивира според нашите преференции.

Секој пат кога ќе го вратиме нашиот Mac од нула, ова мени се враќа во почетната состојба, т.е. нема икони. За да ги активираме иконите за дисковите и другите на работната површина, треба да одиме директно во „Преференци на пронаоѓачот“ и да го одберете полето.

Ова е лесно да се спроведе и сигурен сум дека многумина од вас веќе го знаат тоа, но може да им се најде на многу корисници кои користат OS X за кратко време. лансирање на новиот iMac Сигурно повеќе од еден ќе почне да го менува нивниот компјутер и да се префрли на Mac, па сигурно овие едноставни упатства ќе им помогнат да се променат. За да ги активираме иконите на нашите дискови, пристапуваме до Преференции на наоѓачот - Општо и ги избираме елементите што сакаме да се појават на нашата работна површина во режим на икони:

икони-дискови

Со ова можеме прегледајте ја иконата за вашиот хард диск и надворешни дискови на работната површина кога тие се поврзани со нашиот Mac и што го избравме од менито Пронаоѓач. Ако од која било причина не сакаме да бидат прикажани иконите, повторно отштиклирајте ги опциите и тоа е тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ramiro dijo

    Благодарам многу! работеше совршено на Сиера.