Како да ја видите целосната адреса на веб-страница во Safari

Сафари-адреса-лента-поврати-0

Пред неколку часа објавивме вест поврзана со неодамнешните напади од Физинг дека компанијата Купертино страда овие денови (на Интернет) и дека директно влијае на корисниците. За да се избегне проблемот или барем да се обиде да не падне во оваа стапица, многу е важно да знаеме јасно каде се наоѓаме, т.е. точно да го знаете полето на URL-то што ни го покажува прелистувачот. Сосема е нормално дека корисниците никогаш не гледаат во полето URL, но важно е да го сторат тоа особено кога сме поврзани од е-пошта или пристап од страница што не ја знаеме.

Сопствениот напис на Физинг се однесува токму на важноста на читање на URL-то пред кликнување или продолжување со вметнување лични податоци на страницатаПоради оваа причина, на сите ќе им ја освежиме опцијата за активирање на целосната адреса на веб-страницата од поставките на Safari.

Првото нешто што треба да направиме е да го отвориме панелот за преференции и за ова одиме Сафари> Преференции> Напредно. Откако ќе го отвориме менито, првата опција што се појавува е токму онаа на «Покажи целосна адреса на веб-страница». Кликнуваме на проверката и тоа е тоа.

долг-урл-сафари-2 долг-урл-сафари-1

Сега можеме да ја прочитаме целата URL на страниците до кои пристапуваме и што е најважно, пред да ги напишеме нашите лични податоци на веб-страница, прочитајте ја URL-адресата за да пронајдете можни грешки или недоследности да ни даде индиции за можен проблем со Физинг. Очигледно здравиот разум во целото ова прашање е основен и да се биде внимателен со директен пристап или врски е од суштинско значење кога треба да внесеме лични податоци. Во случај на корисници кои користат прелистувач Хром на нивниот Mac, тие секогаш можат да ја читаат URL-то бидејќи мислам дека ја нема таа опција за „скратување“, доколку имате прелистувач на Apple


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Оскар dijo

    не знаев