Како да ја додадете иконата за звук во лентата со икони Mac

   ос-јосемит

Една од опциите што ја имаме на располагање на Mac е да ја додадеме иконата за звук во лентата каде што се појавуваат иконите за апликации (горна десна лента на Mac) и на овој начин имаат директен пристап до волуменот на излезот на нашата машина.

Јасно е дека најдобрата опција за многумина сè уште е тастатурата и физичките копчиња што ни ги нуди Apple, но оваа опција е валидна за многу прилики и секој корисник одлучува дали да ја активира иконата или не. Секој корисник ги знае своите вкусови и затоа нема да ги кажеме предностите или недостатоците на тоа што оваа звучна икона е видлива со останатите апликации, факт е дека откако викенд ми се јави некој познаник за да ги објасни своите проблем со скршен клуч за јачина на звук, Побарав и ја видов едноставната опција за активирање на оваа икона и што денес ја споделувам со сите вас.

икона-звук1

Чекорите се многу едноставни и за да го активираме прво ќе треба да пристапиме до стариот познат на сите нас, Преференци на системот. Откако ќе пристапиме до преференциите, одиме на јазичето звук а потоа и последниот таб Најави:

икона-звук2

Тука ја гледаме пониската опција нормално оневозможена, Покажете ја јачината на звукот во лентата со мени. Ние едноставно го активираме и ќе видиме дека иконата се појавува горе десно веднаш до апликациите што ги имаме активни. Сега можеш подигнете и спуштете ја јачината на звукот директно од оваа икона.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Celia dijo

  Здраво, добро утро, пред неколку дена го инсталирав оперативниот систем os sierra на мојот Mac, она што не го сторив затоа што не знаев е прво да го исчистам imac. Сега излезе дека Амулата не се отвора и иконата за јачина на звук исчезна од лентата со задачи. Внесов системски преференции и е сиво, не ме дозволува да изберам „прикажи ја јачината на звукот во лентата со мени“, тоа е сиво. Може ли да ми помогнете?…. Мислев да го однесам во продавница, да го форматирам и повторно да го инсталирам Os ​​Sierra… дали е добра идеја ???

 2.   Инсигпол dijo

  Мојот Mac (има 8 години), но е ажуриран, тој нема да ми дозволи да отворам паѓачки менија, ниту од лентата со алатки или од што било друго, ако не притиснам копче, а понекогаш дури и не е така. Мислам дека имам вирус. Ниту навивачите не се вклучуваат. Некој предлог?

 3.   Жозе dijo

  Ви благодариме за информациите Јасно и прецизно