Како да ја инсталирате финалната верзија на OS X 10.11 El Capitan ако ја имате бета-инсталираната претходно

OS X El Capitan-ажурирање-бета-финале-0

Сигурно многумина од вас се пријавиле за јавната бета програма што Apple веќе ја стави на располагање на корисниците пред некое време. Преку оваа програма имавме можност да одете на тестирање на различните верзии на оперативниот систем Во текот на целиот свој развој помеѓу различните бета-верзии, со новите функции и исто така страдањето на непарната грешка што беше коригирана кога беа објавени нови бета-верзии.

Сега, со конечна верзија со која располагаме, наидов на непријатно изненадување, но исто така и на ништо сериозно, јас се осврнувам на ажурирањето на речената финална верзија ако претходно бевме во бета верзија или ја имавме инсталирано најновата верзија на Златен мајстор пред финалната верзија. Поточно, проблемот е што при ажурирање преку Mac App Store ни кажува дека веќе имаме инсталирано OS X 10.11 El Capitan и нема да ни дозволи повторно да го инсталираме, иако за среќа овој проблем има лесно решение.

 

OS X El Capitan-ажурирање-бета-финале-2

Решението е да го преземете комплетниот пакет од App Store од „Featured“, односно наместо да одите директно на табулаторот за ажурирања и да кликнете на „Преземи“, ние ќе одиме директно во Избрана, ќе кликнеме на OS X El Capitan и «Преземи», само во тој момент ќе се појави скокачки прозорец што покажува дека веќе имаме инсталирано верзија 10.11 на OS X El Capitan на нашиот компјутер. Во овој момент ќе го игнорираме и ќе продолжиме да го преземаме комплетниот пакет.

Откако ќе се преземе, ќе се појави инсталираниот OS X 10.11 и ние само ќе мораме кликнете на продолжете и следете ги чекорите како да е нормална инсталација. Како што можете да видите, лесно е да го добиете и ќе си заштедите главоболки поврзани со реставрациите од Time Machine.

Од друга страна, ова не значи дека сте сè уште запишани во оваа јавна бета програма, па затоа, кога ќе завршите со инсталирање на OS X El Capitan, ќе го прескокнете ажурирањето на бета верзијата OS X 10.11.1, па ако сакате да го деактивирате ова опција и дека не ве известува за повеќе бета верзии, само треба да ги следите чекорите што ги посочуваме во овој запис.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Графикони Дајана dijo

    Може ли некој да ми помогне, ве молам, како да ги вратам моите податоци од лепливите белешки на „Таблата“ во новиот ios x 10.11 el capitan во мојот Macbook pro?