Како да ја инсталирате јавната бета верзија на macOS Monterey

јавна бета верзија

Пред неколку дена беше објавена верзијата јавна бета верзија на новиот оперативен систем macOS Монтереј затоа е важно да се знаат чекорите потребни за извршување на оваа инсталација. Во оваа смисла, како што многумина од вас веќе знаат, Apple го олеснува извршувањето на оваа инсталација, но сите оние кои не знаат како да го направат тоа денес, ќе го видат многу поедноставно со овој напис.

Како прво, потсетуваме дека јавните бета верзии се токму оние, бета-верзии, така што мора да имате предвид дека тие можат да имаат грешки. Во оваа смисла она што го препорачуваме е да направите резервна копија на вашиот тековен оперативен систем во Time Machine. На овој начин, каков било проблем или неуспех на системот секогаш ќе ви овозможи да имате сè исто како порано, секогаш е препорачливо да направите резервна копија, а во овој случај повеќе, бидејќи вклучува инсталација на бета верзии.

Како да ја инсталирате јавната бета-верзија на macOS Monterey на вашиот Mac

јавна бета верзија

Го кажавме тоа, ќе ги видиме чекорите што треба да ги следиме за да ја инсталираме оваа бета верзија на нашиот Mac. Првиот чекор е секако да знаеме дали нашата опрема е компатибилна со оваа верзија, така што ќе ви оставиме список на компатибилна опрема :

 • iMac доцна 2015 и подоцна
 • iMac Pro 2017 и подоцна
 • MacBook Air на почетокот на 2015 година и подоцна
 • MacBook Pro на почетокот на 2015 година и подоцна
 • Mac Pro кон крајот на 2013 година и подоцна
 • Mac mini кон крајот на 2014 година и подоцна
 • MacBook почетокот на 2016 година и подоцна

Во овој прецизен момент е она што треба да го направиме пристап до веб-страницата на Apple каде да ги најдете бета верзиите. Мораме да го искористиме нашиот Apple ID за да се регистрираме и потоа директно да кликнеме на опцијата macOS. Сега едноставно мора да сториме кликнете на "запишете го вашиот Mac" и преземете го оперативниот систем.

Откако ќе се преземе оперативниот систем, она што треба да направиме е да пристапиме до Системски преференции и кликнете на Ажурирања на софтвер. Тука е каде што ја имаме точно јавната бета верзија и да ја инсталираме едноставно сега треба да кликнете на копчето Ажурирај. Почекајте да се инсталира следејќи ги чекорите и тоа е тоа.

Во случај да треба да ја инсталирате оваа бета верзија на MacBook, ви го препорачуваме тоа чувајте го поврзан со струјата За да се избегне батеријата да се потроши за време на инсталацијата, и оваа инсталација логично не е непосредна, потребно е малку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.