Како да ја исчистите листата за читање во Safari

сафари

Можеби редовно го користите прелистувачот Safari и сè уште не сте свесни за некои од неговите функционалности или тој може да користи технологија за заштита на приватноста што помага да се спречат тракерите да создаваат ваши профили или да ги следат вашите чекори на интернет. Интересно, нели? Сигурно знаете дека Safari е веб-прелистувачот што го има развиено Apple и дека е достапен за секој уред во куќата (Mac, iPad и iPhone). Има моќни функционалности за заштита на приватноста, вклучувајќи ги Функционалност за спречување на паметно следење, што ги идентификува тракерите; Има високи перформанси, благодарение на специјализираниот развој за уредите на Apple кој максимално ја користи батеријата, продолжувајќи го нејзиното времетраење; а исто така, може да се пофали дека има голема брзина, што го прави тоа една од најдобрите опции за прелистување на интернет од вашиот уред Apple.

Safari Utilities што треба да ги знаете: Список за читање

Една од најинтересните Safari комунални услуги е онаа на да може да зачува веб-страници за читање во друго време. Кога ќе се најдете во ситуација кога имате нешто многу интересно на вашите раце и не е вистинско време да го прочитате, додадете го на вашите читања во Safari, а потоа можете да го вратите, дури и без интернет конекција.

За да го направите ова, допрете на иконата маркадори која е обликувана како отворена книга. Кога ќе го држите притиснато, ќе се појават неколку опции, меѓу кои е Додај во списокот за читање. Ја избирате таа опција и страницата на која не можете да обрнете внимание сега, можете да ја вратите подоцна за да ја прочитате.

Но, што ако сакам да го прочитам и сум офлајн? Како што споменавме претходно, една од предностите на листата на Safari е тоа што можете да ја вратите вашата листа за читање, дури и кога сте офлајн. За да го направите ова, ќе треба да отидете на подесувања и изберете ја апликацијата Safari; скролувајте до дното на опциите и активирајте го прекинувачот Офлајн автоматско зачувување. Ова автоматски ќе ги зачува сите ставки од списокот за читање icloud да ги читате кога сте офлајн.

Ако сакате да го направите тоа од вашиот Mac, можете да ја отворите секоја страница што сакате да ја зачувате за подоцна во Safari, а потоа во менито го отворате јазичето Маркери y Додај во списокот за читање. И за да го вратите вашето читање подоцна, отворете го Safari, кликнете Покажи странично мени а потоа ќе ја видите иконата на Листа на читање, кои се очила, и таму ќе ги најдете зачуваните страници. И ако сакате да можете да ги вратите офлајн, можете да кликнете со десното копче на страницата и да изберете Зачувај за офлајн читање.

Управувајте со вашата листа за читање

Список за читање во Safari

Го видовме тоа список за читање Интересна функционалност е да зачувате страници и да имате можност да ги читате подоцна, дури и без да имате врска. Ако го користите многу, можно е вашата листа за читање да е многу комплетна, а исто така може да се случи да порасне толку многу што да стане тешко да се справите со него или изберете го вистинското читање меѓу толку многу опции.

За да се справите со списокот за читање, ви препорачуваме да продолжите да читате и ќе ги имате информациите за тоа како да управувате со вашата листа за читање на удобен и едноставен начин.

Отворете во ново јазиче

Од нашиот iPhone или iPad и со отворена листа за читање, ако кликнете на зачуваното читање, ќе се отвори во тековниот таб. Ако сакате да го отворите во нов таб, допрете и задржете и потоа ќе имате опција за тоа Отворете во ново јазиче.

Ако го користиме нашиот Mac, само кликнете на десното копче на глувчето на читањето што сакаме да го отвориме и изберете ја опцијата Отворете во нов таб.

Означете читање како прочитано

Оваа опција ќе ви овозможи да стрМожете да ги разликувате елементите што сте ги прочитале од оние што не сте ги прочитале, покрај тоа што може да се означи или отштиклира читање како прочитано. На овој начин, Safari ќе може да ги означи статиите што сте ги прочитале користејќи ја опцијата за Прикажи непрочитано.

Ако читате статија од вашиот iPhone или iPad, само внесете го менито Листа на читање, и лизгајте преку статијата надесно и опцијата за Означи како прочитано.

За да изберете непрочитани статии, во менито на листа за читање, Опцијата ќе ја најдеме во долниот лев агол. Ако го допрете, ќе ни ги покаже оние читања на списокот што не се прочитани. За да ја вратите комплетната листа, ќе се појави на истото место од менито Покажи ги сите, и она што ќе го направи е повторно да ги вклучи сите читања, прочитани или не.

Отстранете ставка од листата за читање

Ако е она што го сакаме отстранете ги читањата од нашата листа имаме опција да го направиме тоа еден по еден, или да избришеме неколку читања во исто време.

На нашиот iPhone или iPad, ќе отидеме во менито со списокот за читање, внесувајќи ја иконата за книга на нашиот iPhone и откако ќе ја избереме иконата за очила што одговара на Листа на читање, ќе го лизгаме прстот од десно кон лево над елементот што сакаме да го избришеме. Ќе се појави опцијата Избриши и само треба да допреме за предметот автоматски да се отстрани од нашата листа.

Ако е тоа што нè интересира отстранете повеќе предмети одеднаш, стоиме во Листа на читање и ја обележуваме опцијата за Измени Ќе се појави во долниот десен агол. Сега ќе ги означиме оние елементи што сакаме да исчезнат од нашата листа и потоа ќе ги означиме отстрани од долниот лев агол. Оваа опција нема да бара од нас потврда.

Ако го користиме Maв, за да ги отстраниме ставките од списокот за читање, ќе кликнеме на десното копче на читањето и ќе ја избереме опцијата што најмногу не интересира Избриши предмет или Отстранете ги сите предмети ... Оваа опција ќе побара од нас потврда.

Како што гледаме, Листата за читање на Safari има многу можности, учењето да ракуваме со него на едноставен начин може да биде многу корисно ако сакаме да ги зачуваме читањата за подоцна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.