Како да ја поставите Trackpad со Force Touch

Трикови со присилно допирање-трак-тапа-скриени-функции-0

Една од новитетите на новите лаптопи што Епл едноставно ги нарече MacBook, е тоа што тие имаат нова трака со технологија Force Touch. Тоа е нова трака која не само што открие гестови со повеќе допири, но исто така ќе биде можно да се комбинираат овие гестови со притисокот со кој ги изведуваме на неговата површина.

Сега, ако сте еден од корисниците што ги користеле секој гест што може да се изврши на патеката од нејзиното основање, ќе забележите дека при активирање на влечење со три прста во System Preferences, во делот Trackpad, тој исчезна.

Со цел да ги конфигурираме гестовите што може да ги открие trackpad на компјутер од Apple, треба да ги внесеме System Preferences, а потоа во делот Trackpad. Веднаш штом ќе влезете, ќе најдете прозорец во кој се разликуваат три јазичиња, еден повикан  Посочете и кликнете, друг повик Пан и зум и трет повик Повеќе гестови. Во првото јазиче, последната ставка е да го активирате или деактивирате влечењето со три прста.

Системски преференции-тастатура

Факт е дека се чини дека во новиот MacBook оваа опција нема да биде присутна на истото место и дека оние од Купертино малку ја имаат скриено, што не значи дека не може да се користи. Новата локација за поставката за влечење со три прста може да се најде на Системски преференции> Пристапност> Глувче и патека за патеки.

повлечете-три-прста-trackpad-сила-допир

Seeе видиме дали откако новиот вид Trackpad ќе се најде на пазарот, функцијата се враќа на претходното место или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Andrew dijo

    uffff многу ти благодарам, веќе полудував мислејќи дека оваа прекрасна опција исчезна.