Како да ја користите апликацијата за кратенки на iPhone

Кратенки за апликации на iPhone

Една од најкорисните апликации што стандардно ја има iPhone, но која предизвикува главоболки се кратенките. Оние дејства кои можат да се извршат автоматски или рачно и тоа тие можат малку да ни го олеснат животот се додека знаеме да создадеме добри задачи. Не е тешко ама да се залажуваме, не е ни лесно. Тоа е како старо Автомат, но со друг интерфејс. Неколку основни поими и можете да креирате свои според вашата слика и контекст. Тоа е она што е наменето со овој запис, да знаеме што размислува апликацијата и ако нешто, да почнеме да создаваме сопствени кратенки.

Што се кратенки на iPhone?

Пред да дојдеме на работа, мора да одредиме што се кратенки. Ако не го знаеме концептот, нема да ни помогне да ни кажат како се направени или за што да ги користиме. Станува збор за започнување на куќата од темел, а не од покрив.

Кратенките може да се дефинираат како брз начин за изврши една или повеќе задачи со постоечките апликации. Вака го дефинира Apple во неговата веб-страница. Преведено на јазик што сите можеме да го разбереме, тоа не е ништо повеќе од автоматско извршување на одредена акција или дејствија, или затоа што сме извршиле претходна акција или затоа што сме во одреден контекст или локација.

Замислете дека пристигнувате на работа секој ден во 08:00 часот. Десет минути подоцна, седите на вашето биро и сакате да читате весник. Можете да креирате кратенка така што во 08:10 часот Се прикажува резиме со вестите од медиумите кои претходно ги утврдивме. 

Кратенките се состојат од дејства. Секоја акција е чекор што мора да се преземе за кратенката да се реализира и успешно да се заврши.

Како да ја користите апликацијата за кратенки?

Првото нешто што мора да направиме е да ја отвориме апликацијата. За тоа можеме да го користиме пребарувачот.

Откако ќе се отвори, на дното го гледаме важниот дел, кој има три различни дела. Во средината можеме да ги видиме кратенките што сме ги инсталирале.

Од тука можеме да креираме нови кратенки со кликнување на симбол + горе десно. Но, пред…

кратенки

На дното имаме:

Моите кратенки

Тие се оние што ги избравме на средината на екранот и од кои можеме користете често рачно или автоматски, во зависност од тоа за каква кратенка се работи.

Автоматизација

можеме да вкреирајте кратенки со оглед на две ситуации:

Лична

Можеме да создадеме автоматизација која работи на личен iPhone. Имаме веќе креирани одредени кратенки земајќи ги предвид, на пример, времето од денот, алармот, спиењето. локација, пошта, порака.

На пример,, имајќи како одбран критериум, порака. Можеме да го избереме испраќачот (шефот) и ако содржината на пораката што ја добивам го има на пример зборот „пријави“ може да предизвика апликацијата Страници да ми се отвори.

центар за додатоци

Во овој случај зборуваме за дејства поврзани со HomeKit. Па тоа домашната апликација мора да биде инсталирана на iPhone.

Галерија

Од тука можеме Изберете од стотици готови кратенки подредени по тема и област. Но, исто така, во горниот дел ги имаме специфичните акценти, на пример во Siri или пристапност. Во средината се предлозите кои ни ги дава самиот оперативен систем, земајќи го предвид начинот на кој го користиме телефонот, контекстот, локацијата, најчесто користените апликации итн.

Креирајте кратенки

Од главниот екран, го избираме + симбол од горе десно и ќе започне свет на можности во кој можеме да создадеме повеќе автоматизации или дејства кои можат да се извршат одеднаш.

Креирајте кратенки

Мора да имаме на ум дека треба да ни биде јасно што е акција и реакција. Сакаме одредена акција да вклучи реакција на мобилни апликации. Без разлика дали се работи за отворање на апликација или звук на аларм. Тие можат да бидат дејства кои можат да имаат рачна интервенција, но можат да бидат автоматизација.

Веќе знаеме што е автоматизација. Можеме да ги конфигурираме оние што ги сакаме, а Apple исто така ни олеснува со тоа што ни дава можност да избереме помеѓу неколку веќе направени. Многу корисна што ја имам е тоа што кога ќе пристигнам на одредена локација (мојата работа) ја отвора апликацијата за пошта за да види дали треба да влезам во канцеларија и да се зафатам со приоритетно или итно прашање.

Ако сакаме да создадеме сопствена кратенка. Го даваме симболот + од горе десно. Во тоа време имаме неколку делови што треба да ги разгледаме:

 1. На врвот можеме да го избереме Име на кратенка и низа опции кои ќе бидат:
  1. Додај на почетниот екран: На овој начин кратенката се става на почетниот екран на iPhone и ќе пристапиме кога сакаме да притиснеме.
  2. покаже на режим на одмор
  3. Прикажи на сподели
  4. Примајте ја содржината на екранот
  5. покаже на Епл Види
  6. Закачи во лентата со мени
  7. Користете како брза акција
 2. Имаме во средината серија предлози
 3. Копчето + Додадете акција
 4. Во долниот дел лента за пребарување за апликации и дејства дека и ние му пристапуваме ако стартуваме од дното кон врвот на екранот. На тој екран, тоа е местото каде што треба да го фрлиме остатокот и неговиот успех ќе зависи од тоа што ќе избереме

Секоја инсталирана или апликација од трета страна има можност да додава дејства и да може да ја користи во Кратенки. Ова е многу важно, бидејќи таму можеме да играме со акции и реакции.

Во таа лента за пребарување, ако почнеме да создаваме сопствени кратенки, Се препорачува да се избере она што се нарекува „Сите дејства“. Таму можеме да погледнеме сè што можеме да направиме. Од прилагодување на датумот, до дејства со URl, преку креирање PDF… итн. Тоа е малку поразително, бидејќи опциите се речиси бескрајни.

Совет што ни доаѓа. Можеме да одиме до предложените кратенки во галеријата, да инсталираме која било и да видиме како е направено. Видете ги нивните „храброст“. 

Земете на пример, дека сакаме да избереме еден од делот за продуктивност. Одиме во галеријата и одиме во тој дел. Ќе го избереме оној што ќе го „конвертира текстот во аудио“. Избираме и подолу можеме да додадеме кратенка. Сега кога го имаме во нашите кратенки, можеме постојано да притискаме и ќе видиме што содржи. Но, ако сакаме да истражиме подлабоко, ги даваме трите точки во горниот десен агол на кратенката и ќе видиме како е создадена. Затоа што акциите се важни, но скриптите и променливите уште повеќе.

преглед на кратенки

Ако ја погледнете сликата од десната страна, секое од дејствата е проследено со друго и тие се оковани со линија. Таа линија треба да биде онаа што ви кажува дека по една задача доаѓа друга, а потоа друга. Ако е отсечен, кратенката воопшто нема да работи. Променливите се, на пример, елементи кои менуваат одредено дејство, како што е датумот.

Кога ќе ја креираме саканата кратенка, можеме да го докажеме со давање игра. Ако сè е точно, треба да работи без никаков проблем.

Јас ве советувам тоа ако ти е прв пат, почнеш со нешто едноставно, како испраќање порака кога е одредено време. Потоа, малку по малку, гледајќи ги другите, ќе можете да направите свој. Сега, во галеријата ретко се случува да нема таков што не одговара на вашите потреби. И ако не можете да го најдете, има многу страници на Интернет каде што можете да ја побарате онаа што ви треба. Тие се оние што ги споделуваат многу корисници алтруистички. Ве молиме имајте предвид дека тие се безбедни за инсталирање и употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.